W sobotę, 14 kwietnia odbędzie się wycieczka podczas której uczestnicy będą mogli zwiedzić Pałac Dietla, czyli najcenniejszy przykład architektury pałacowej w Sosnowcu.

Pałac Dietla przy ulicy Stefana Żeromskiego to jeden z najbardziej okazałych obiektów Zagłębia Dąbrowskiego. Budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Pierwsze plany obiektu powstały w latach 80. i sygnowane były przez Waligórskiego. Ostateczny projekt powstał w 1890 roku. Około 1900 roku, wraz z pracami wykończeniowymi pałacu, powstał mały park otoczony murem z oranżerią i elementami małej architektury.

Pałac ten wraz z parkiem, zabudową dawnej fabryki, osiedlem robotniczym i kościołem ewangelickim, wchodził w skład tzw. zespołu patronackiego. Od 1997 roku pałac znajduje się w rękach prywatnych, a w 1998 roku rozpoczęto wieloletni remont, który miał na celu przywrócenie obiektowi pierwotny wygląd.

Obecnie XIX-wieczny pałac po kilkunastu latach konserwacji i remontu odzyskał swój dawny blask. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu właścicieli, pałac stał się wyjątkowym centrum artystycznym, a także turystycznym i biznesowym, propagującym i rozwijającym życie artystyczno-kulturalne regionu.

Pięknie odnowione elewacje oraz bogato wyposażone wnętrza będzie można bezpłatnie zwiedzać w sobotę, 14 kwietnia. Uczestnicy wycieczki, pośród licznych pomieszczeń zobaczą m.in.: salę balową w stylu regencyjnym, neobarokową jadalnię, neorokokowy buduar, secesyjny gabinet czy pokój fajkowy.

Zapisy (osobiste lub telefoniczne) będą prowadzone od poniedziałku 9 kwietnia, od godz. 8.00 przez Centrum Informacji Miejskiej. Ilość miejsc jest ograniczona.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here