W środę, 17 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie elektrowni fotowoltaicznej dla oczyszczalni ścieków w Wojkowicach. Pozwoli ona zmniejszyć rosnące koszta energii.

W Wojkowicach oddano do użytku pierwszą w regionie farmę fotowoltaiczną, dzięki której dzięki której miasto chce oszczędzić koszta energii. Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej.

– To doskonały przykład na efektywność inwestycji zawartych w RPO województwa śląskiego. Tutaj stawiamy na innowacyjność, ekologię i ochronę środowiska, co ma za sobą determinować oszczędności. W ten sposób kolejny raz pokazujemy, że nie dość, ze walkę ze smogiem traktujemy bardzo poważnie, to dodatkowo prowadzimy ją w różnych obszarach. Także w energetyce – przekonuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach - fot. UM Wojkowice
Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach – fot. UM Wojkowice

Farma fotowoltaiczna działa na zasadzie konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Energia spływa z paneli do przetwornic, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny, a następnie przez transformator przesyłany jest do sieci energetycznej. Pozwoli ona oczyszczalni ścieków w Wojkowicach na zmniejszenie rosnących cen energii elektrycznej Zakładu Gospodarki Komunalnej.

– Inwestycja będzie procentowała w przyszłości w ten sposób, że znacznie ograniczy koszty zużycia energii elektrycznej. Zmniejszając wydatki bieżące, automatycznie zyskujemy fundusze na niezbędne dalsze inwestycje w infrastrukturę kanalizacyjną – dodaje Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.

Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach - fot. UM Wojkowice
Farma fotowoltaiczna w Wojkowicach – fot. UM Wojkowice

Projekt objął budowę 36 stołów fotowoltaicznych. Na każdym stole umieszczono 24 moduły, co dało łącznie liczbę 768 sztuk. Instalacja powstała na wolnej przestrzeni działki, na której mieści się oczyszczalnia ścieków w Wojkowicach. Całość przedsięwzięcia to prawie milion złotych (976 699,95 zł), z czego miasto uzyskało dofinansowanie w kwocie 674 530,25 zł.

Skomentuj przez Facebook

10 KOMENTARZE

  • Coś mi się te twoje wyliczenia wydają mocno zawyżone. 200MW energii to elektrownia wodna Solina wytwarza. Gdyby energia z paneli była tak duża, to nikt by zwykłych elektrowni nie budował 😉

   • Poszukałem, poszperałem i znalazłem na stronie firmy która instaluje takie panele prawidłowe obliczenia. Moc takiej instalacji jak w Wojkowicach to 200kW, a nie 200MW. Wystarczyłaby do całorocznego zasilenia w energie elektryczną około 65 gospodarstw domowych co przy koszcie budowy bliskiej miliona złotych i konieczności konserwacji wcale tak pięknie nie wygląda, no ale skoro Unia daje pieniądze i była wystarczająca powierzchnia do wykorzystania (potrzeba około 1200m kwadratowych) to trzeba korzystać.

     • Jasna sprawa, dlatego zbierane są składki.To trochę jak ze skarbonką – odkładasz, a potem wyciągasz.Całe szczęście, że póki co więcej wyciągamy niż wpłacamy.No i druga sprawa.Gdyby w Wojkowicach mieli sami odkładać na taką inwestycję to kilka lat trzeba by było poczekać, aż ten milion się uzbiera, albo wziąć kredyt na spory procent, a tak, inwestycja jest niemal od ręki.

    • werty2 a czy ty przeczytałeś co ja napisałem? 🙂 Napisałem wyraźnie, że moc to 200kW, co w SKALI ROKU powinno dać 200MW. Dostrzegasz różnicę między mocą a roczną produkcją? W naszej szerokości geograficznej z jednego Wata paneli fotowoltaicznych produkuje się około 1000 W prądu.

     • Ja czytam uważnie i informuję Cię, że mylisz jednostki. Piszesz 200MW, a prawidłowo powinno być 200MWh.
      Wprowadziłeś zamieszanie myląc pojęcie mocy zainstalowanej z ilością wytwarzanej energii rocznie. To dwie różne wielkości, które mierzy się innymi jednostkami.

      W naszym kraju w przypadku ogniw fotowoltaicznych przyjmuje się, że z 1 kW mocy zainstalowanej uzyskamy ok. 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Skoro moc zainstalowana w Wojkowicach to około 200kW to roczna produkcja energii wyniesie ok. 200MWh.

      Mam nadzieję, że już dostrzegasz swój błąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here