W niedzielę, 30 września uroczyste otwarcie velostrady w Jaworznie. To pierwsza w Polsce bezkolizyjna droga dla rowerów posiadająca dwie jezdnie i chodnik dla pieszych.

Velostrada to pierwsza w Polsce bezkolizyjna droga dla rowerów posiadająca dwie jezdnie i chodnik dla pieszych. Na trasie 10 km dróg dla rowerów, między Osiedlem Stałym a Centrum znajdą się dwie kładki i jeden tunel.

Z okazji otwarcia velostrady , w niedzielę 30 września odbędzie się rajd rowerowy. Start o godzinie 14:00 z rynku. Trasa Rajdu prowadzona będzie oczywiście nową velostradą, ale także przez inne zakątki Jaworzna – łącznie obejmować będzie około 15 kilometrów.

– Baza rajdu i biuro zawodów otwarte będzie już od godziny 12.30. O godzinie 13.50 zaplanowana jest odprawa techniczna, by punktualnie o godzinie 14.00 wszyscy uczestnicy mogli wystartować na trasę. Około godziny 16.00 zaplanowane jest zakończenie zmagań. Na mecie dla wszystkich uczestników przygotowany będzie gorący posiłek oraz wiele atrakcji m.in.: miasteczko rowerowe oraz występy artystyczne – zapowiadają organizatorzy.

Elektroniczne zgłoszenia do rajdu przyjmowane są od 21 września TUTAJ. Zapisy potrwają do 27 września lub do wyczerpania limitu zgłoszeń. Limit uczestników wynosi 800 osób.W przypadku wolnych miejsc zapisu można będzie dokonać także w dniu startu w biurze zawodów. Osoby niepełnoletnie poniżej 18 roku życia mogą brać udział tylko pod opieką osoby dorosłej, jednocześnie muszą posiadać pisemną zgodę opiekunów prawnych na udział w imprezie.

Rower miejski

Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego ma już opracowany program uruchomienia systemu roweru miejskiego w Jaworznie. W sierpniu trafił wniosek do Biura Zamówień Publicznych o przeprowadzenie postępowania na wybór operatora i dostawcy rowerów oraz stacji dokujących.

Jawelo, czyli Jaworznicki Rower Miejski

Poznaliśmy już stawki za wypożyczenie rowerów miejskich Jawelo. Mieszkańcy będą mogli wybrać system minutowy płatności lub abonament miesięczny bądź roczny, który pozwoli na korzystanie z roweru przez półtorej godziny dziennie.

W systemie minutowym pierwsze 20 minut będzie bezpłatne. Za każde kolejne 20 minut mieszkańcy zapłacą złotówkę, zaś po 120 minutach każda następna godzina będzie kosztowała 6 zł.

W systemie abonamentowym miesięczna opłata będzie wynosić 30 zł, zaś roczna – 150 zł. Codziennie w ramach abonamentu będzie można korzystać z roweru codziennie przez 90 minut.

Opłata inicjalna podczas rejestracji w systemie Jaworznickiego Roweru Miejskiego wynosić będzie 10 zł, zaś opłata za przekroczenie 12-godzinnego okresu wypożyczenia roweru – 200 zł. Warto dodać, że rower miejski w Jaworznie będzie funkcjonował w systemie całorocznym.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie w Jaworznie pojawi się 120 rowerów elektrycznych i 80 zwykłych na 20 stacjach w całym mieście. Jak podkreślają władze miasta, docelowo rowerów i stacji ma być dwukrotnie więcej. Pierwsze przejażdżki zaplanowano na wiosnę 2019 roku.

System wypożyczeń Jaworznickiego Roweru Miejskiego jest elementem realizacji projektu pt. „Miejskie Centrum Integracji Transportu Jaworzno z integracją dróg dla rowerów i systemem roweru miejskiego”.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here