Orszak Trzech Króli 2020 w Zagłębiu. 6 stycznia tradycyjnie już ulicami naszego regionu przejdą barwne korowody.

W najbliższy poniedziałek, 6 stycznia, odchodzimy Święto Trzech Króli. Z tej okazji ulicami wielu polskich miast przejdą barwne orszaki.

Tegoroczny orszak wyruszy pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają!”Hasło jest fragmentem refrenu utworu „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Tekst kolędy ukazał się w wydanym w 1878 roku śpiewniku księdza Jana Siedleckiego, a sama kolęda była bazą do wielu innych utworów, m. in. tzw. kolęd patriotycznych.

Orszak Trzech Króli 2020 w Sosnowcu

Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu - fot. Bartosz Gawlik
Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu – fot. Bartosz Gawlik

W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego Orszak Trzech Króli rozpocznie się mszą świętą i wyruszy z czterech sosnowieckich parafii: św. Floriana (godz. 9.30), św. Jacka (godz. 9.30), Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (godz. 10.30) i Chrystusa Króla (godz. 10.00). Następnie uczestnicy spotkają się na skrzyżowaniu przy centrum handlowym, znajdującym się przed rondem Jana Pawła II w Sosnowcu-Zagórzu. Z kolei uczestnicy mszy w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przejdą bezpośrednio pod scenę zlokalizowaną obok barki na Placu Papieskim.

Około godz. 11.30 na Placu Papieskim wszyscy zebrani będą świętować. W programie m.in. występy artystyczne, wspomnienie świętego Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego, przywołanie „Cudu nad Wisłą”, pokłon trzech króli i pasterzy, kolędowanie przy akompaniamencie Sosnowieckiej Orkiestry Dętej oraz wspólne odtańczenie poloneza.

Orszak Trzech Króli 2020 w Czeladzi

Orszak Trzech Króli 2016 w Czeladzi - fot. UM Czeladź
Orszak Trzech Króli 2016 w Czeladzi – fot. UM Czeladź

W Czeladzi, podobnie jak w poprzednich latach, będą aż trzy orszaki. Każdy prowadzony przez jednego króla.

Orszaki wyruszą tradycyjnie z trzech czeladzkich parafii po mszach świętych, które o godz. 10.00 rozpoczną się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz w parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, a także o godz. 10.30 w parafii. św. Mateusza Apostoła.

Punktem docelowym dla wszystkich trzech orszaków będzie Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Procesje powinny tam dotrzeć około godz. 12.00.

Wydarzenie zakończy koncert kolęd w wykonaniu kapeli góralskiej Warzonka. Muzycy z okolic Żywca zagrają na skrzypcach, dudach żywieckich i instrumentach pasterskich. – Na co dzień jesteśmy leśniczymi, budowniczymi, architektami i pedagogami, działamy w zespołach regionalnych, zajmujemy się również budową oraz nauką gry na unikatowych instrumentach ludowych. Tradycyjna muzyka górali żywieckich to nasza pasja, którą uprawiamy konsekwentnie, a nawet z sukcesami. Uczymy się grania od ostatnich Mistrzów. Jesteśmy laureatami kilku konkursów i festiwali, m.in. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, czy Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – mówią o sobie muzycy.

Orszak Trzech Króli 2020 w Dąbrowie Górniczej

Orszak Trzech Króli w Dąbrowie Górniczej - fot. AR
Orszak Trzech Króli w Dąbrowie Górniczej – fot. AR

W Dąbrowie Górniczej orszak wyruszy o godzinie 14.00 przy kościele św. Barbary, skąd wyruszy do Bazyliki pw. NMP Anielskiej. O godzinie 15.00 rozpocznie się koncert kolęd w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej i solistów.

Po raz pierwszy orszak odbędzie się również w Strzemieszycach. I Strzemieszycki Orszak Trzech Króli rozpocznie się wspólną Mszą Świętą o godzinie 12.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach Wielkich. Następnie po mszy świętej odbędzie się przemarsz do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie rozpocznie się wspólne kolędowanie. Jak zapowiadają organizatorzy, na uczestników orszaku czekają balony, śpiewniki, korony, a po wspólnym kolędowaniu – poczęstunek.

Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli to tradycyjne uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miast w Polsce i na świecie. Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

Skomentuj przez Facebook

18 KOMENTARZE

 1. Dobrze żeby był z innego miasta i jeszcze pod nadzorem ( jest taka procedura), to może wtedy dowiemy się prawdy. Jeszcze powinno być poddane kontroli trwonienie publicznego pieniądza na bezsensowne kontrakty, a może to one były sensem funkcjonowania klubu tak jak i budowa stadionu w tak biednym mieście?

 2. Teraz wiemy po co Chęciński stał ze świeczką pod sądem, to przecież swoi mają gasić pożary z bezprzetargowym rozdawaniem zleceń na stadion, z kontraktami zawodników, z akademią piłkarską i pytanie czym jeszcze? To miasto wymaga natychmiastowej pomocy!!!!!!!

 3. Wiceprezes z wykształcenia doktor ekonomii dwa miesiące temu zatrudniony, obejrzał papiery, zobaczył działalność dotychczasowych zarządców Zagłębia i natychmiast złożył wypowiedzenie.

  • Widać niegłupi ten młody i oby takich więcej to może w Sosnowcu mogłoby dojść do zmiany jakościowej i naprawy finansów np. szpitala.

 4. Obserwuję zachowania lokalnych polityków jako osoba młoda wchodząca w życie zawodowe chyba muszę współczuć Chęcińskiemu, bo do jakich głupich zachowań jest zmuszony się posuwać aby tylko uzyskać przychylność elektoratu ale również odbieram to jako element desperacji w walce o byt tego jednak przeciętnego w mojej ocenie człowieka.

 5. No i jak tu zagłosować na PiS. Jedenaście komentarzy pod artykułem i każdy przesycony nienawiścią. Bardzo musi was boleć ten Chęciński skoro nawet taka niezwiązana z prezydentem rzecz jak Orszak Trzech Króli wywołuje u was taki ból pupci. Każda okazja dobra, żeby tylko wbić szpileczkę co nie?
  Produkujcie się produkujcie, nie zapominajcie jednak, że ludzie nie lubią nachalnej propagandy i po paru tygodniach czytania waszych wypocin mają już ich dość.

  • Wydaje mi się że tym wpisem Chcesz przesunąć dyskusję na kierunek polityki ale nie o to chodzi, bo interesują nas wyłącznie przyziemne sprawy miasta a nie realizacja fobii czy interesów kasty rządzącej tym miastem. Również mieszkańcy powinni zrozumieć jaki jest ich mieszkańców interes, a PIS nie ma tu nic do rzeczy jedynie mógłby bardziej stanowczo dbać o majątek publiczny.

  • Obyś musiał pracować do 67 roku źycia, oby okradła cię mafia vatowska, oby islamscy imigranci wyrzucili cię z mieszkania, oby czyściciele kamienic ukradli ci majątek przodków, obyś…!!!

 6. Jak widać rzeczy pozytywnych nikt nie kwestionuje (np. budowa dobrych ciągów komunikacyjnych, remontów szkół i wielu innych) jest natomiast napiętnowana głupota i uciążliwości dla mieszkańców, wskazuje to dość jednoznacznie na brak potencjału u rządzącego w dość prostej kwestii zaspokojenia potrzeb mieszkańców a nie tylko partyjnych kolesi. Nie ma się co obrażać bo prawda jest dość trywialna i zaczyna docierać do coraz szerszej grupy społecznej tu nie ma kto zarządzać tak złożonym organizmem jakim jest miasto a widok prezydenta na koniu jako króla, czy skaczącego do basenu w garniturze przyprawia już średnio inteligentną osobę o współczucie i żałość. Przykre to a jednak prawdziwe w obecnym Sosnowcu, przez cały ten głupawy pijar nasze dzieci wstydzą się przyznać że są z Sosnowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here