Orszak Trzech Króli 2018 w Zagłębiu. 6 stycznia tradycyjnie już ulicami naszego regionu przejdą barwne korowody.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W Polsce weźmie w nim udział ponad 515 miejscowości. Na mapie wydarzenia znajdą się także miasta z naszego regionu.

Orszak Trzech Króli 2018 w Czeladzi

Orszak Trzech Króli 2016 w Czeladzi - fot. UM Czeladź
Orszak Trzech Króli 2016 w Czeladzi – fot. UM Czeladź

W Czeladzi, podobnie jak w ubiegłym roku, będą aż trzy orszaki. Każdy prowadzony przez jednego króla.

Pierwszy orszak wyruszy po mszy świętej z kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika (godz. 10.00). Drugi rozpocznie swą wędrówkę spod kościoła św. Wojciecha Biskupa i Męczennika po mszy o godz. 10.00, a początkiem trzeciej trasy będzie kościół św. Mateusza Apostoła, w którym nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10.30.

Punktem docelowym dla wszystkich trzech orszaków będzie Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Procesje powinny tam dotrzeć około godz. 12.00.

Orszak Trzech Króli w Czeladzi zakończy specjalnie przygotowane przedstawienie jasełkowe.

Orszak Trzech Króli 2018 w Będzinie

Orszak Trzech Króli 2016 w Będzinie - fot. UM Będzin
Orszak Trzech Króli 2016 w Będzinie – fot. UM Będzin

W królewskim mieście uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy alei Kołłątaja, a zakończą się przy kościele Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym.

Orszak Trzech Króli 2018 w Dąbrowie Górniczej

Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu - fot. Bartosz Gawlik
Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu – fot. Bartosz Gawlik

W Dąbrowie Górniczej orszak wyruszy o godz. 15.00 sprzed kościoła św. Barbary. Ulicami 3 Maja, Sobieskiego i Królowej Jadwigi dotrze przed bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

W programie przygotowano także m.in. odczytanie fragmentu Pisma Świętego dotyczącego narodzin Jezusa, wspólne śpiewanie kolęd z prezydentem miasta, spotkanie z Herodem i jego dworem, walkę dobra ze złem (aniołów i diabłów) o ludzkie dusze oraz pokłon Trzech Króli i złożenie darów.

Organizatorzy planują również konkurs na najlepsze przebranie. – Przewidziano upominki, które zostaną wręczone w trzech kategoriach wiekowych – dzieci, młodzież i dorośli – wyjaśniają organizatorzy.

Orszak Trzech Króli 2018 w Jaworznie

Orszak Trzech Króli w Jaworznie - fot. UM Jaworzno
Orszak Trzech Króli w Jaworznie – fot. UM Jaworzno

Mieszkańcy Jaworzna również będą mieli okazję przemaszerować w barwnym Orszaku Trzech Króli. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po nabożeństwie przejdą na rynek główny. Finał przy szopce zwieńczony będzie koncertem scholi dziecięcej z kolegiaty pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny.

Po zakończeniu obchodów na rynku Trzej Królowie odwiedzą m.in. Dom Pomocy Społecznej i Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta.

Orszak Trzech Króli 2018 w Sosnowcu

Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu - fot. Bartosz Gawlik
Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu – fot. Bartosz Gawlik

Orszak Trzech Króli zawita także do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Organizują go przedstawiciele czterech parafii z Klimontowa (kościół pw. Chrystusa Króla, kościół pw. Matki Bożej Różańcowej), Zagórza (kościół pw. św. Floriana) i Dańdówki (kościół pw. św. Jacka).

W każdej z nich przemarsz poprzedzi msza święta, która rozpocznie się o godz. 10.00. Orszak z każdej parafii wyruszy o godz. 11.00 i przed południem dotrze na Plac Papieski. W tym roku orszak wspiera Hospicjum Sosnowieckie im. Św. Tomasza Apostoła.

Orszak pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”

Tegoroczny orszak odbędzie się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. – Motywem przewodnim OTK 2018 będzie przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich – przypominają organizatorzy.

Hasło to nawiązuje do jubileuszu Orszaku – już po raz dziesiąty przejdzie ulicami polskich miejscowości. – Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu – dodają organizatorzy.

Najbliższy orszak będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa p. Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here