Setki powalonych drzew, nieprzejezdne ulice, mieszkańcy bez prądu, opóźnione pociągi i utrudnienia na drodze. To bilans nocnych działań orkanu Ksawery, który przeszedł nad naszym regionem.

To była niespokojna noc w regionie. Orkan Ksawery w czwartek wieczorem dotarł do Polski i przyniósł duże straty. Szalejące wichury nie ominęły Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie wiatr w porywach przekraczał 100 km/h,

Powalone drzewa, zablokowane drogi, zerwane linie energetyczne oraz uszkodzenia dachu – takie zgłoszenia odbierali zagłębiowscy strażacy w czwartkowy wieczór oraz w nocy z czwartku na piątek w związku z przechodzącym nad regionem orkanem Ksawery.

Do piątkowego poranka służby interweniowały ponad 150 razy, a to nie koniec, wciąż trwają interwencje związane ze skutkami nocnych wiatrów. – Wciąż trwa liczenie strat. Przez całą noc wyjeżdżaliśmy kilkadziesiąt razy, głównie do powalonych drzew i połamanych konarów. Obecnie wciąż jeszcze usuwamy skutki nocnej nawałnicy – informuje mł. bryg. Jacek Szczypiorski, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Sosnowcu.

Pełne ręce roboty mieli także będzińscy strażacy, gdzie do godz. 8:00 odnotowano ponad 65 interwencji. – Były to głównie zgłoszenia do połamanych drzew, uszkodzonych samochodów oraz nieprzejezdnych dróg. Mieliśmy także 3 zgłoszenia do uszkodzonych dachów, z czego dwa były lekko uszkodzone, a jeden zerwany – kpt. Szymon Gwódź, rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Będzinie.

W Dąbrowie Górniczej również odnotowano liczne przypadki powalonych drzew, które miały wpływ na zerwane linie energetyczne oraz brak prądu w wielu domostwach. Na szczęście dotychczas w żadnym z miast Zagłębia Dąbrowskiego nie odnotowano ofiar śmiertelnych, ani osób poważnie rannych.

Strażacy na bieżąco usuwają powalone drzewa i konary, zabezpieczają dachy. Także awarie są lokalizowane na bieżąco i usuwane.

Wskutek powalonych na sieć trakcyjną drzew 6 października (piątek) w godzinach wczesnoporannych niektóre pociągi zostały zastąpione przez komunikację autobusową.

Fot. Michał Gajos/Facebook @Gdzie stoją w Sosnowcu

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here