W szkołach w całej Polsce zainaugurowano rok szkolny 2018/2019. Na uczniów czekają kolejne zmiany. Kiedy czekają dłuższe przerwy a kiedy egzaminy?

Wyczekiwane przez wszystkich wakacje minęły błyskawicznie, a uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich wkrótce rozpoczną lekcje. Co czeka na uczniów w nadchodzącym roku szkolnym?

Zgodnie z zasadą ustaloną przez Ministerstwo Edukacji rok szkolny zaczyna się zawsze 1 września. Wyjątkiem od tej zasady są sytuacje, kiedy 1 września wypada w piątek, sobotę lub niedzielę. W takim przypadku uczniowie wracają do szkoły w pierwszy dzień roboczy po weekendzie.

W tym roku, uczniowie do szkoły poszli dopiero w poniedziałek 3 września, a pierwsze lekcje odbędą się we wtorek, 4 września. Na pierwszą dłuższą przerwę w nauce uczniowie będą musieli zaczekać do grudnia – tradycyjnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia i potrwa od 22 grudnia do 2 stycznia.

Ferie zimowe dla uczniów z województwa śląskiego będą trwały od 9 do 24 lutego. Słodkie lenistwo czeka na uczniów także w kwietniu, kiedy to przypadają Święta Wielkanocne, uczniowie wolne będą mieć od czwartku 18 kwietnia do wtorku 23 kwietnia.

Wolne czeka na uczniów także podczas długiego weekendu majowego. Zakończenie zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych nastąpi 26 kwietnia 2019 roku. Natomiast wakacje, czyli letni wypoczynek dla uczniów rozpocznie się 21 czerwca i potrwa do 30 sierpnia.

Wcześniej jednak uczniów czekają jeszcze egzaminy ósmoklasisty, gimnazjalne i maturalne. Egzamin gimnazjalny (ostatni rocznik) odbędzie się w dniach 10-12 kwietnia, ósmoklasisty będzie przeprowadzony w dniach 15-17 kwietnia, a egzaminy maturalne rozpoczną się 6 maja.

Zmiany dla uczniów i nauczycieli

Rok szkolny 2018/2019 będzie kolejnym etapem wprowadzania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego w klasie II, V i VIII szkoły podstawowej. W tym roku po raz pierwszy przeprowadzony zostanie egzamin ósmoklasisty. Uczeń obowiązkowo przystąpi do egzaminu z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki.

Zmiany zajdą w szkolnictwie zawodowym. Od 1 września 2018 r. branżowe szkoły I stopnia będą mogły prowadzić kształcenie w nowym zawodzie – monter stolarki budowlanej. Ponadto, trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, dotyczące m.in. zmiany w klasyfikacji zawodów, finansowaniu szkół zawodowych czy praktycznej nauki zawodu, w tym kształcenia młodocianych.

Nowością w nadchodzącym roku szkolnym jest e-legitymacja, czyli legitymacja szkolna w formie plastikowej karty.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here