Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej będzie współpracować ze szpitalami powiatowymi w Czeladzi, Będzinie i Zawierciu.

Na współpracy Zagłębiowskiego Centrum Onkologii ze szpitalami z sąsiednich powiatów skorzystają przede wszystkim mieszkańcy Będzina, Czeladzi, Myszkowa i Zawiercia. To właśnie w szpitalach w tych miastach dwa razy w miesiącu odbywać się będą specjalne konsylia z udziałem specjalistów z ZCO.

Dodatkowo pacjenci będą mogli przez 7 dni w tygodniu korzystać z konsultacji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Po konsyliach pacjenci mogą być błyskawicznie kierowani na dalsze leczenie w ZSC w Dąbrowie Górniczej. Będą tam przede wszystkim kierowane osoby z podejrzeniem raka piersi, okrężnicy, odbytnicy, żołądka czy czerniakami i nowotworami tkanek miękkich.

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii pacjentami zaopiekuje się zespół specjalistów, złożony z lekarzy specjalności onkologicznych (onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu). Będą także mogli korzystać z pomocy doskonale wyposażonego Zakładu Radioterapii, w którym pracuje ośmioro specjalistów radioterapii onkologicznej oraz Oddziału Chirurgii Onkologicznej.

– Wykorzystamy wszystkie zalety Pakietu Onkologicznego. Pacjenci skierowani na radioterpaię będą skonsultowani przez onkologa radioterapeutę w dniu pierwszej wizyty w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Procedury przygotowawcze do radioterapii odbędą się od razu po kwalifikacji do leczenia – zapowiada doktor Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w ZCO w Dąbrowie Górniczej.

W 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono 460 operacji onkologicznych, w tym 100 operacji raka piersi oraz 100 operacji raka jelita grubego lub odbytnicy. W Polsce raka piersi wykrywa się u około 16.000 osób rocznie, a raka jelita grubego u 17.000 pacjentów.

Foto: Dariusz Nowak

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here