Trwa niezwykła metamorfoza dawnego Parku Harcerskiego. W parku przy ulicy Ostrogórskiej w Sosnowcu zakończył się trzeci etap budowy ogrodu polisensorycznego.

Park, kiedyś nazywany Harcerskim został w 2014 roku przekazany Zespołowi Szkół Specjalnych nr 4. Od tego czasu trwa dostosowanie parku do potrzeb osób niepełnosprawnych, dla których jest to miejsce aktywizacji zawodowej i społecznej, ale także miejsce spotkań mieszkańców.

Ogród polisensoryczny, czyli wielozmysłowego doświadczania świata, ma na celu wywołanie zaplanowanych wrażeń i uczuć. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły człowieka, a więc wzrok, słuch, smak, węch, dotyk. Poprzez bliski kontakt z przyrodą, dzieci doświadczają nowych bodźców, obcują z nimi.

Ogród polisensoryczny - fot. MC

Jest to trzeci etap inwestycji. Dotychczas w pierwszym etapie powstała strefa dla najmłodszych z placem zabaw, padok dla koni oraz mniejsze i większe labirynty roślinne. W drugim etapie powstały okręgi ruchowe dla młodszych dzieci w wieku 9-14 lat. Powstał także hipodrom, a także różnorodne elementy do ćwiczeń czy urządzenia do koordynacji wzrokowo-ruchowej, wieża linowa, koło szumiących traw oraz strefa wypoczynkowa.

Obecnie zakończono montaż oświetlenia, monitoringu i ogrodzenia, zamykanego na noc. Jest to efekt wcześniejszych zniszczeń, jakich dokonano na terenie ogrodu. Mimo to mieszkańcy będą mogli w dalszym ciągu korzystać ze wszystkich elementów parku w ciągu dnia.

Chodzi nam o inkluzję, o bycie razem. Ma to na celu oswojenie mieszkańców z tematem niepełnosprawności – tłumaczy Durek-Syperk. – Jeżeli ktoś ma ochotę może dołączyć do naszych zabaw – dodaje.

W parku powstały także kolejne koła aktywności. Nie zabrakło również kącika szachowego dla seniorów, siłowni pod chmurką, altanki na narzędzia, leżaki do odpoczynku, które osłania pergola, a także nowe rośliny, w tym rozarium z wieloma rodzajami róż. Całość dopełniają nowe alejki, ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery.

Ogród polisensoryczny - fot. MC

Ciekawym elementem ogrodu jest nowopowstały krąg dla treningów dla psów, z którego będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, jak i specjaliści, którzy będą sprawdzać czy pies nadaje się do dogoterapii. Znajdują się tu m.in. pochylnie, płotki i tunele do treningu. Wykonawca nie zapomniał o koszach na psie odchody.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. A jakiego patrona będzie miało to zmysłowe kolejne wesołe miasteczko w stolicy zagłymbia?może jakiegoš.wybitnego radnego z zagłymbia lub pomysłodawcy tego zabawnego miasteczka,bo naprawdę stolica zagłymbia staje się miastem zabawnie rozrywkowym i wyjątkowym w skali dzielnicy przyszłej metropolii.A gazeta miejska twoje zagłymbie będzie jeszcze nie raz o tym pisała.z zachwytem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here