Ogólnopolska kampania Odważni Wygrywają na rzecz profilaktyki raka jąder trwa. W tym roku sosnowiecka Fundacja STIM zdecydowała się dołączyć do tej wyjątkowej inicjatywy.

Odważni Wygrywają to kampania społeczno-edukacyjna na rzecz profilaktyki raka jądra, której celem jest zbudowanie świadomości istnienia nowotworu, przełamywanie tabu, nauka samobadania u mężczyzn, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę.

Przy okazji trwającej akcji sosnowiecka Fundacja STIM przygotowała kampanię plakatową w pojazdach PKM Sosnowiec, zajęcia w szkołach, bezpłatne konsultacje i usg jąder wykonywane u urologa oraz nauki samobadania jąder na fantomach.

Akcje prowadzone podczas kampanii kierowane są głównie do młodych mężczyzn, w wieku od 17. do 35. roku życia, ich partnerek, rodzin oraz przyjaciół. Wynika to ze statystyk, które wskazują, że właśnie w tej grupie wiekowej, rak jąder, jest najczęściej diagnozowanym nowotworem.

Rak jąder - fot. Fundacja STIM
Rak jąder – fot. Fundacja STIM

Rak jądra

Rak jądra to najczęstszy nowotwór u młodych mężczyzn, ale występować może w każdym wieku. Przyczyny nowotworów złośliwych jądra pozostają nieznane, jednak uznaje się, że pewne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo jego pojawienia się. Są nimi m.in. wiek, występowanie tego nowotworu u członków najbliższej rodziny, biały kolor skóry czy niezstąpione jądro.

Rak jądra – na co zwracać uwagę?

Nasz niepokój powinien wzbudzić wyraźny ból jądra, jego powiększenie w ciągu paru dni, zwiększona ciepłota moszny oraz sporadycznie – wyciek wodojasnego lub mętnego, żółtawego płynu z ujścia cewki moczowej, która znajduje się na szczycie prącia.

Z kolei jądro, w którym rozwija się nowotwór złośliwy powiększa swe wymiary znacznie wolniej, a ból jądra pojawia się zdecydowanie później. Taka dynamika wzrostu nowotworu nie wywołuje w młodym mężczyźnie poczucia, że dzieje się coś złego. Najczęstszym objawem nowotworu złośliwego jądra jest niebolesne powiększenie jądra.

Jak leczyć?

Podstawową i najczęstszą metodą leczenia nowotworu jądra jest jego usunięcie. Ten zabieg operacyjny (w znieczuleniu) polega na wycięciu jądra, najądrza i powrózka nasiennego. Sam zabieg operacyjny nie wpływa bezpośrednio na możliwość podejmowania kontaktów płciowych. Potrzeba też nieco czasu na wygojenie rany po operacji, a także dojścia do siebie w sferze psychicznej.

Poza wycięciem chorego narządu stosuje się chemioterapię i radioterapię. Leczenie to nie jest obojętne dla organizmu. Należy pamiętać, że pomimo nowotworu złośliwego tego samego narządu każdy chory jest niepowtarzalny, zatem mogą istnieć różnice w przebiegu choroby, jej diagnozowania i leczenia, również pooperacyjnego.