W Sosnowcu ruszył program zbiórki butelek PET przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, które kupiło automaty do selektywnej zbiórki odpadów. Wkrótce do projektu włączy się miasto.

Pierwsze trzy urządzenia ustawione zostały w budynku Urzędu Miejskiego przy Al. Zwycięstwa 20, na Stadionie Ludowym oraz w Szkole Podstawowej nr 36 przy ul. Czołgistów 12. – Zasada działania jest bardzo prosta. Każdy, kto wrzuci do automatu butelkę PET, będzie mógł przeznaczyć grosz za każdą z butelek na jeden z trzech klubów sportowych grających pod szyldem Zagłębia Sosnowiec (hokej, koszykówka, piłka nożna). Wystarczy tylko nacisnąć przycisk przypisany do klubu, a środki trafią raz w roku na jego konto – wyjaśnia Arkadiusz Teodorowski, prezes zarządu MPGO w Sosnowcu.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że segregacja odpadów jest niezwykle istotna w dzisiejszym świecie. – W dobie globalnego zanieczyszczenia środowiska ogromne znaczenie ma odzyskiwanie surowców wtórnych i ponowne ich przetwarzanie – zaznaczają.

Jak deklarują urzędnicy, jeszcze w tym roku pojawią się dwa kolejne urządzenia. Tym razem zakupione przez miasto. – Nie wybraliśmy jeszcze miejsc, ale w pierwszej kolejności myślimy o szkołach i szpitalach. Planujemy zakup kolejnych automatów, wszystko zależy od tego czy mieszkańcy będą z urządzeń korzystać. Liczymy na to, że akcja zbiórki butelek PET zmniejszy ilość odpadów jakie trafiają na składowisko, a tym samym wspierać lokalny recykling – mówi prezes Teodorowski.

Oddaj butelki i wspieraj sosnowiecki sport - fot. UM Sosnowiec
Oddaj butelki i wspieraj sosnowiecki sport – fot. UM Sosnowiec

Warto pamiętać, że zużycie tworzyw sztucznych rośnie z roku na rok. Tony plastiku zanieczyszczają planetę. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zwierząt. – Plastik rozkłada się nawet do 1000 lat, stąd ważna jest jego segregacja i powtórne wykorzystanie do produkcji opakowań, odzieży czy zabawek – mówi Arkadiusz Teodorowski.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

 1. Okiej! 🙂
  Tak samo można by jakoś ucywilizować sposób odbioru szmat dla „nibyPCK” – zamiast obsrywać całe miasto paskudnymi kontenerami!

  Koło Cesarskiej chyba kolejna kamienica doczeka się renowacji – oby te wystające „wykusze” obcięli do głębokości elewacji 🙂
  No i „Mirage” vel „Smakosz” doczekał się unormowania w papierach spadkowych! Cywilizacja i tutaj dotrze! 🙂
  Jeszcze ta obskurna kamienica z rzeźnią na rogu Patelki i ta z wieczną szmatą na twarzy – arabska!!

 2. Kompletnie debilny pomysł i pieniądze wyrzucone w błoto. W każdej wiacie śmietnikowej powinny być osobne kosze na butelki i po problemie. Nikt nie będzie z… z butelkami kawał drogi.

 3. Sortujemy śmieci na mokre i suche. Suche są przetwarzane/wykorzystywane jako surowce. Co to za problem oddzielić butelki PET z tych śmieci i je dalej przetwarzać? Trzeba je oddawać w automatach? Zamiast wydawać pieniądze na takie automaty, lepiej zatrudnić więcej ludzi do pracy w sortowniach odpadów.

  • oczywiście, że masz rację, ale w ten sposób nie ugra się nic na „ekologii”, kiedyś jeździła jedna śmieciarka załadowana po brzegi teraz jeżdżą trzy prawie puste, ot ekologia. Zbierać wszystko jak leci bez sortowania przez mieszkańców! Szczury i robaki w koszach na odpady mokre które nie są wywożone codzienne „lubią to!” Jak chcemy ograniczyć ilość śmieci niech opodatkują opakowania za każdy gram % zaraz będzie mniej plastiku na rynku. Do tego szkło powinno być bardziej rozpowszechnione.

   • Producenci plastikowych butelek już stają na głowie, aby ograniczyć ilość plastiku w butelkach. Oczywiście nie robią tego z pobudek ekologicznych, ale ekonomicznych. Im mniej surowca potrzeba do wytworzenia butelki, tym taniej można ją wyprodukować. Myślisz, że dlaczego butelki teraz są takie „miękkie” z cienkimi ściankami? Właśnie dlatego, że maksymalnie oszczędza się na surowcach do ich produkcji.
    Zgadzam się, że jakaś firma która produkuje takie automaty chce coś ugrać na rynku i ekologia nie ma z tym nic wspólnego. Najpierw sprzedadzą taki automat, potem będą go serwisować, opróżniać i zarabiać jeszcze na zbieranych butelkach. Sztuka, dla sztuki. Wystarczy normalnie wyrzucać butelki do śmieci suchych, a dalej to już powinni się nimi zajmować w sortowniach. Taniej i łatwiej dla wszystkich. Po co utrudniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here