Miasto to nie tylko budynki, ulice i ludzie, to także przyroda o którą warto dbać. Z takiego założenia wyszli włodarze Poręby, którzy zdecydowali się zadbać…o jeże.

Te pożyteczne zwierzęta są objęte całkowitą ochroną, mimo to są zagrożone. Nierzadko, bez pomocy człowieka, nie są w stanie przeżyć jesieni i zimy. Zwłaszcza w miastach, gdzie również często żerują.

Jak im pomóc? Wiele gmin z naszego województwa zdecydowało się wyznaczyć jeżom specjalne strefy do przezimowania. Niektóre budują jeżom domki, inne decydują się na o wiele prostszy i bardziej naturalny środek.

– Wystarczy, że zostawi się dla jeży trochę liści, w których lubią zagrzebywać się w chłodne dni i noce, a szanse na ich przetrwanie o wiele wzrosną – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.

Takie strefy wyznaczono w porębskim parku, nad Czarną Przemszą, gdzie spacerowicze zauważyć mogą pryzmy z liści. – Apelujemy, by ich nie niszczyć ani nie zakłócać przyszłym domownikom spokoju – mówią urzędnicy.

O podobną inicjatywę walczy sosnowiecki radny, który złożył w tej sprawie interpelację.Zwracam się z prośbą o utworzeniu w naszym mieście w parkach, liściastych domków dla naszych przyjaciół jeży – pisze Damian Żurawski.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

 1. A pamiętacie kiedyś była taka popularna akcja, nazywało się to „Sprzątanie Świata”. W jakiś określony dzień, dzieci wychodziły ze szkół z workami na śmieci, w rękawiczkach i sprzątały okolicę. Szczytny cel.

  Wszystko było pięknie do czasu, aż niektórzy rodzice porachowali sobie, że ich dzieci nie śmiecą i nie będą sprzątać za innych. Gdy tak z perspektywy czasu myślę o tej akcji to właśnie chodziło w niej by wyręczyć innych od roboty. Po co służby mają sprzątać okolicę, skoro mogą to zrobić dzieci i to gratis.

  Teraz to oszczędza się na wszystkim, na oświetleniu, na koszeniu trawy, na grabieniu liści, za niedługo przekonamy się, że oszczędza się na odśnieżaniu i posypywaniu piaskiem chodników. Wszystko oczywiście w ramach ekologicznej postawy i życia w zgodzie z naturą, a tak naprawdę chodzi tylko i wyłącznie o ograniczenie kosztów.

  • A mi się wydaję że sprzątanie przez dzieci może dobrze na nich wpływać ,myślę że co któreś dziecko między innymi dzięki takiej akcji nie będzie smiecilo
   Ps. Wiem po sobie

 2. W chwili obecnej zaczyna brakować straszliwie pieniędzy w mieście ogranicza się wydatki na wszystko i stąd cała akcja piarowa aby nic nie robić i nie wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here