Sosnowiec będzie premiował zaszczepione dzieci przy naborze do żłobka i klubiku dziecięcego. Taką decyzję podjęli sosnowieccy radni.

1 kwietnia rozpoczyna się nabór do sosnowieckiego Żłobka Miejskiego. W tym roku, za sprawą miejskiej uchwały, która premiuje szczepione dzieci, będzie on wyjątkowy. Sosnowieccy radni przyjęli uchwałę o zmianach w statutach żłobka miejskiego oraz klubu dziecięcego.

– Cieszę się, że radni wypowiedzieli się pozytywnie w tym temacie. Zdrowie dzieci jest najważniejsze – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zmiana dotyczy przedłożenia przez rodzica informacji czy dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom. Jest to reakcja na wzrost zachorowań na odrę i coraz większy odsetek nieszczepionych dzieci w Polsce. Jak tłumaczą radni zdrowie dzieci jest najważniejsze.

– Mówimy tu o szczepieniach obowiązkowych, a nie dodatkowych – podkreśla Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca. – Oczywiście brane będą pod uwagę także przeciwwskazania – dodaje.

Pomysł nowego statutu żłobka poparli podczas konsultacji społecznych rodzice. Pomimo wcześniejszych wątpliwości, na takie rozwiązanie zgodził się także wojewoda, który nie zakwestionował zapisów uchwały.

Sosnowiec będzie pierwszym miastem w Polsce, które dzięki miejskiej uchwale ograniczy dostęp dzieciom nieszczepionym do żłobków i przedszkoli. Podobne działania podjęli, już w 2015 roku, włodarze Częstochowy. Wówczas się to nie udało bo sprawę zablokował wojewoda i Wojewódzki Sąd Administracyjny. Argumentem na „nie” była ochrona danych osobowych.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Dobrze byłoby wytłumaczyć sposób rekrutacji do Zagłębia Sosnowiec, bo z tego co widać to jakaś katastrofa. Wielkie transfery zostały odtrąbione wszem i wobec natomiast po kolejnych wtopach nikt nie ma odwagi posypać głowy popiołem i podjąć publiczny dialog kto odpowiada za topienie publicznego grosza bez jakiegokolwiek efektu. To skandal tak to się można bawić ale za swoje a nie publiczne pieniądze ze swojakami !!!!!!

  2. Moje dzieci są już dorosłe ale powiem to co widzę i jak to odbieram.
    Sosnowieccy „włodarze” i radni to jednak kretyni. Karzą dzieci, które już rodzice ukarali swymi decyzjami. A z drugiej strony to dyskryminacja (art. 32 Konstytucji RP) – nie uważacie szanowni radni.

    • Właśnie cały myk polega na tym, że to nie jest dyskryminacja, bo sam fakt nie zaszczepienia dziecka nie powoduje, że otrzymuje ono automatyczny zakaz wstępu do żłobka. Zmniejsza tylko szanse na otrzymanie przez nie miejsca. Trochę jak taki egzamin wstępny. Masz wystarczającą ilość punktów to jesteś przyjęty, nie masz to szukaj innego miejsca gdzie cię wezmą. Życie, kurna, życie.

  3. Ciekawe co na to 1/4 mieszkańców tych zza Buga? Ale oni chyba tylko 500+ emerytura++ A dzieci jeśli są ta na upainie

  4. Brawo jak ja się cieszę w końcu coś autentycznie na przeciw tym abtyszczpom… Brawo Sosnowiec!! Teraz już będzie łatwiej w innych miastach wprowadzać takie dobre zmiany 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here