11 listopada obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zagłębiowskie miasta również włączają się w obchody. Sprawdź, co przygotowały.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka trwała długo, aż w końcu, po wielu latach, nasz kraj odzyskał suwerenność, dlatego jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych.

99 lat temu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Z tej okazji w wielu zagłębiowskich miastach organizowane będą wydarzenia upamiętniające ten ważny dla wszystkich Polaków dzień.

BĘDZIN

11 listopada odbędzie się pierwszy Będziński Bieg Niepodległościowy. Udział może wziąć każdy, kto na sportowo chce uczcić to ważne dla naszego kraju święto. Główny bieg rozpocznie się o godz. 12:00. Zawodnicy wystartują z targowiska miejskiego przy ul. Gzichowskiej, pobiegną przez ul. Wolności, lasek grodziecki i górę św. Doroty.

Dodatkowo odbędzie się także bieg na dystansie 7 km, a na wszystkich amatorów nordic walkingu przygotowana została trasa o tej samej długości. Meta również na targowisku miejskim.

Powiatowe obchody święta niepodległości rozpoczną się mszą świętą w intencji ojczyzny (godz. 18.00). Msza odbędzie się w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Będzinie – Syberce. Następnie, o godz. 19.00 odbędzie się koncert w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod dowództwem st. asp. Waldemara Skotarskiego.

CZELADŹ

W Czeladzi obchody rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny (godz. 10.00). Msza celebrowana będzie przez ks. kan. Jarosława Wolskiego w kościele św. Stanisława B.M. Następnie, o godz. 11:30 odbędzie się uroczystość pod obeliskiem pamięci poległych czeladzian w walce o wyzwolenie narodowe.

Ponadto, w piątek 10 listopada w Muzeum Saturn odbędzie się muzyczna akcja pod hasłem „Dla Ciebie śpiewam, Polsko!” propagująca aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Każdy gość przed rozpoczęciem uroczystości tradycyjnie otrzyma biało-czerwoną wstążkę oraz śpiewnik, przygotowany przez Muzeum Saturn, stanowiący również pamiątkę ze spotkania. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00.

DĄBROWA GÓRNICZA

W dębowym mieście, podobnie jak w pozostałych miastach Zagłębia, obchody z udziałem pocztów sztandarowych organizacji, stowarzyszeń, placówek oświatowych, instytucji rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny (godz. 11.00).

Oficjalne uroczystości odbędą się o godz. 12:30 pod Pałacem Kultury Zagłębia. Wcześniej jednak, z Parku Hallera o 11:11 ruszy Rodzinny Bieg Niepodległości. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny. Na godzinę 14:00 zaplanowano „Pasaż Patriotyczny” w wykonaniu Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Następnie, o 17:00 odbędzie się „Ognisko patriotyzmu” czyli wydarzenie polegające na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych przy płonącym ognisku.

JAWORZNO

Jak co roku, w dniu odzyskania niepodległości odbędą się miejskie uroczystości, które rozpoczną się w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna.

Po mszy świętej uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostaną kwiaty. Następnie młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie zaprezentuje okolicznościowy program poetycko-muzyczny pt. „Miejcie nadzieję… Polska – to Wielka Rzecz”. Po jego zakończeniu władze miasta spotkają się z kombatantami oraz wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

Następnie, ok. godz. 12.30 na zmodernizowanym odcinku ul. Jana III Sobieskiego odbędzie się minipiknik militarny pn. „Misja droga”, podczas którego odbędzie się m.in. przejazd i prezentacja sprzętu wojskowego, a także wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych. Dzień zakończy się występem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Pałacu Kultury Zagłębia.

SOSNOWIEC

W Sosnowcu świętować będą już od 9 listopada, wówczas oficjalne uroczystości rozpocznie o godz. 10:00 msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie urzędnicy złożą kwiaty w kapliczce u zbiegu ulic Brynicznej i Słonecznej.

Dzień później, 10 listopada kwiaty zostaną złożone przed pomnikiem na Trójkącie Trzech Cesarzy oraz przy CKZiU Technikum nr 3 Gastronomiczno-Hotelarskim.

11 listopada obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. Piotra i Pawła w Maczkach. Następnie złożone zostaną kwiaty przy popiersiu Tadeusza Kościuszki (ul. Krakowska) oraz Krzyżu Wolności (godz. 10.30). O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza w Katedrze Wniebowzięcia NMP.

O godz. 16.00 odbędą się uroczystości przy Lapidarium Armii Krajowej przy ul. Popiełuszki 44 (Zagórze-Mec). W ramach uroczystości odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę, zaplanowano również śpiewanie patriotycznych pieśni, patriotyczne ognisko, poczęstunek kiełbaskami, pokaz musztry klas mundurowych ZSO nr 14, harcerzy, występ artystyczny IX LO, atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie Paramilitarne Pancernik oraz zwiedzanie lapidarium, zbiórkę publiczną na renowację sztandaru harcerzy z 1906 roku.

ZAWIERCIE

Uroczystości pn. „To nie tylko rocznica, to święto wartości i radości” rozpoczną się w sobotę, 11 listopada, o godz. 9.45 przemarszem Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego ulicami: Myśliwską, Podmiejską, 11 Listopada, Kościuszki, 3 Maja, Al. W. Sikorskiego i I. Daszyńskiego.

O godz. 10.30 celebrowana będzie msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP Królowej Polski, a następnie odbędą się uroczystości przy Pomniku Niepodległości.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here