11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zagłębiowskie miasta również włączają się w obchody. Sprawdź, co przygotowały.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Tegoroczne święto będzie miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ mija sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją państwowość.

Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka trwała długo, aż w końcu, po wielu latach, nasz kraj odzyskał suwerenność, dlatego jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych.

100 lat temu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Z tej okazji w wielu zagłębiowskich miastach organizowane będą wydarzenia upamiętniające ten ważny dla wszystkich Polaków dzień.

BĘDZIN

W Będzinie wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku mają okazję, aby wspólnie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada odbędzie się druga edycja Będzińskiego Biegu Niepodległości. Udział może wziąć każdy, kto na sportowo chce uczcić to ważne dla naszego kraju święto. Jak zapowiada tutejszy magistrat, główny bieg rozpocznie się o godzinie 12:00.

– 11 listopada wszyscy zawodnicy ustawią się przed linią startu i pokonują symboliczny dystans 11 kilometrów – informuje będziński magistrat.

Zawodnicy wystartują z targowiska miejskiego przy ul. Gzichowskiej, pobiegną przez ul. Wolności, lasek grodziecki i górę św. Doroty.

Dodatkowo odbędzie się także bieg na dystansie 7 km, a na wszystkich amatorów nordic walkingu przygotowana została trasa o tej samej długości. Meta również na targowisku miejskim.

CZELADŹ

W Czeladzi obchody rozpoczną się mszą świętą w intencji Ojczyzny (godz. 11:00). Po jej zakończeniu, ok. 11.00, na rynku Starego Miasta sformowany zostanie historyczny orszak, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim i grupą legionowych piechurów. Wszyscy zgromadzeni przejdą na Plac Konstytucji 3 Maja. To właśnie tu odbędzie się oficjalna miejska uroczystość.

Zwieńczeniem obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju będzie specjalny koncert pod hasłem: „Jeszcze Polska nie zginęła…”, który odbędzie się w hali MOSiR o godz. 18:00. Będzie to muzyczna opowieść o minionych stu latach, składająca się z trzech części.

Część pierwsza, dedykowana odzyskaniu niepodległości i dwudziestoleciu międzywojennemu. Część druga, poświęcona okresowi II wojny światowej i walce o ponowne wybicie się na niepodległość. Część trzecia, nawiązująca do czasów PRL-u i współczesności. Wystąpią: chór Contento Core pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej, zespół Lustro w programie „Gloria Victis” i grupa Dżem.

DĄBROWA GÓRNICZA

To będzie biało-czerwony weekend, podczas którego w wielu miejscach miasta odbywać się będą wydarzenia upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne obchody odbędą się w niedzielę, o godz.13.45 przed Pałacem Kultury Zagłębia.

Poprzedzi je uroczysta msza święta za ojczyznę, która tradycyjnie odprawiona zostanie w bazylice. Nie zabraknie też „Dąbrowskiego biegu dla Niepodległej”, ogniska patriotyzmu w Fabryce Pełnej Życia, a także koncertu „Orzeł biały” w Pałacu Kultury Zagłębia.

Rocznicowe wydarzenia odbędą się również w dniach poprzedzających 11 listopada, a także 14 listopada.

SOSNOWIEC

W Sosnowcu, miejskie świętowanie, tradycyjnie rozpoczęło się 9 listopada od mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz złożenia kwiatów w kilku punktach miasta.

11 listopada obchody rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. Piotra i Pawła w Maczkach. Następnie złożone zostaną kwiaty przy Krzyżu Wolności (godz. 10:00) oraz przy popiersiu Tadeusza Kościuszki (ul. Krakowska) o godz. 10:30. O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza w Katedrze Wniebowzięcia NMP.

O godz. 16.00 odbędą się uroczystości przy Lapidarium Armii Krajowej przy ul. Popiełuszki 44 (Zagórze-Mec). W ramach uroczystości odbędzie się śpiewanie patriotycznych pieśni, patriotyczne ognisko, poczęstunek grochówką, pokaz musztry klas mundurowych, atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie Paramilitarne Pancernik oraz zwiedzanie lapidarium.

Ponadto, do końca grudnia w Pałacu Schoena podziwiać można wystawę „Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Sosnowcu”, odwołującą się do całokształtu działań i zrywów niepodległościowych Polaków. Wydarzenia 1918 roku skłaniają także do refleksji nad krętymi drogami prowadzącymi do wolności, ze szczególnym uwzględnieniem roli Sosnowca i jego mieszkańców.