KZK GOP postawi ponad 400 tablic elektronicznych na przystankach, które ułatwią pasażerom podróż. To będzie największy tego typu system w Polsce.

462 tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej staną na przystankach na terenie wszystkich miast należących do KZK GOP oraz w mieście Tychy. Tym samym na terenie Metropolii zacznie działać największy tego typu system w Polsce.

Projekt będzie realizowany punktowo na wszystkich ciągach komunikacyjnych KZK GOP, Bierunia i Tychów, gdzie funkcjonuje publiczny transport. Objęte nim będą przystanki generujące największe potoki podróżnych, w tym węzły o znaczeniu regionalnym. Budowana infrastruktura będzie obsługiwała zarówno transport autobusowy, jak i tramwajowy oraz trolejbusowy.

Tablice ułatwią pasażerom podróż komunikacją miejską. Wyświetlane są na nich informacje na temat godziny przyjazdu autobusu czy tramwaju, ich odjazdu czy ewentualnego opóźnienia. Rozbudowa systemu nie tylko podniesie komfort podróżnych, ale poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej – wyświetlacze ITS będą miały wbudowane kamery monitoringu, co w razie potrzeby pozwoli na szybką reakcję policji albo straży pożarnej.

Poza informacjami na temat najbliższych przyjazdów i odjazdów system umożliwi przesyłanie informacji specjalnych­ ­- na przykład ostrzeżeń pogodowych, komunikatów o spóźnieniach albo odwołanych kursach. Każde z urządzeń po naciśnięciu klawisza wbudowanego w słup odczyta głośno wszystkie wyświetlające się na ekranie informacje – co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących i niewidomych.

Realizacja systemu obejmuje projekt, dostawę, montaż, integrację, uruchomienie, utrzymanie systemu oraz urządzeń. Wykonawcą zadania będzie firma Dysten z Zabrza. System ma zostać rozbudowany w ciągu 21 miesięcy. Wartość zamówienia wynosi 36,6 mln złotych.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. Ciekawe czy będą bardziej widoczne w słońcu i czy dwustronne?
    Moim skromnym zdaniem przydałaby się na tablicach przy dworcach kolejowych informacje o pociągach.
    Na Patelni także informacje od cywilizowanych przewoźników – flixbus, kayatrans…
    W Czechach się takie rzeczy widuje w małych miasteczkach…

  2. Jak nie będzie dwustronnych dużych kolorowych monitorów to będzie kolejna porażka. Szkoda tylko że nie można nic od razu dobrze zdobić tylko wymieniać i tracić kasę

  3. Tylko szkoda że nie każdy autobus jest zintegrowany z systemem SDIP i tablice w takich przypadkach pokażą jakby autobus miał przyjechac na czas oczywiście nie pokazująć że autobus nie jest z nim zintegrowany 🙂 Babol robiony na babolu, cały KZKGOP 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here