Do pięciu automatów na plastikowe butelki, które obecnie działają w Sosnowcu, dołączyły trzy kolejne. Mają one dodatkową funkcję – przyjmują także aluminiowe puszki.

Sosnowiczanie pokazali, że bliska jest im idea ekologii oraz dbania o środowisko. Chętnie wrzucają odpady do automatów. Od początku roku w akcji „Wrzuć butelkę” oddali ponad 80 tysięcy butelek. Miasto zdecydowało więc kupić trzy kolejne automaty, o których pisaliśmy kilka tygodni temu.

Zakupione za 127 tys. zł urządzenia już pojawiły się w mieście i są w fazie testów. – Nie spodziewaliśmy się tak ogromnego zainteresowania automatami. Idziemy za ciosem i ustawiamy kolejne z dodatkową funkcją. Oprócz plastikowych butelek można do nich także wrzucać aluminiowe puszki – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W Sosnowcu pojawiły się nowe automaty na butelki – fot. UM Sosnowiec
W Sosnowcu pojawiły się nowe automaty na butelki – fot. UM Sosnowiec

Nowe automaty zostały ustawione na basenie w Klimontowie (ul. Hubala-Dobrzańskiego) oraz w Zagórzu (ul. Bohaterów Monte Cassino) i na Stadionie Zimowym (ul. Zamkowa). – Basen przy ul. BMC i lodowisko to miejsca, gdzie wcześniej stały urządzenia, przyjmujące tylko butelki PET. Właśnie w tych lokalizacjach liczba oddanych butelek była największa, dlatego postanowiliśmy ustawić tam automaty z dodatkową funkcją – mówi Arkadiusz Teodorowski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami, które zakupiło automaty.

Automaty na butelki ze Stadionu Zimowego oraz krytej pływalni zostały przeniesione na okres wakacyjny. Pierwszy z nich trafił na teren pływalni letniej w Sielcu, a drugi na basen przy ulicy Żeromskiego. Pozostałe stoją w Urzędzie Miejskim przy alei Zwycięstwa, Szkole Podstawowej nr 36 w Juliuszu i na terenie budynku klubowego na Stadionie Ludowym przy ulicy Kresowej.

W Sosnowcu pojawiły się nowe automaty na butelki – fot. UM Sosnowiec
W Sosnowcu pojawiły się nowe automaty na butelki – fot. UM Sosnowiec

Przypomnijmy. Za każdą wrzuconą do automatu butelkę lub puszkę mieszkańcy otrzymują wirtualnie 10 groszy, które mogą przeznaczyć na jeden z wybranych klubów sportowych w mieście: Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna), Zagłębie Sosnowiec (hokej) i CTL Zagłębie Sosnowiec (koszykówka). Zebrane pieniądze na konta klubów przeleje MPGO w Sosnowcu.

Przypomnijmy, że prezydent Sosnowca podpisał także zarządzenie w myśl którego miasto oraz podległe mu jednostki i spółki będą dążyły do wyeliminowania ze stosowania jednorazowych opakowań oraz naczyń i sztućców wykonanych z plastiku.

W Sosnowcu pojawiły się nowe automaty na butelki – fot. UM Sosnowiec
W Sosnowcu pojawiły się nowe automaty na butelki – fot. UM Sosnowiec

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Można wrzucać spłaszczone butelki tylko nie zawsze za pierwszym razem automat przyjmuje…… Na lodowisku automat nie działa.

  2. Szkoda, że dostajemy wirtualne pieniądze. To nie zachęca do korzystania, bo nic z tego nie mamy. A jeszcze trzeba tracić czas, żeby podejść z butelkami. Szybciej wyrzucić po prostu do pojemnika na plastiki.

  3. Totalnie bez sensu! Nie trzeba wyważać już otwartych drzwi, na zachodzie takie automaty wydają bilet z kwotą będącą równowartością kaucji za butelkę i taki bilet realizuje się na kasie w sklepie. Tylko tak można to upowszechnić a ewentualne butelki wrzucone do śmietnika natychmiast wyzbierane zostaną przez bezdomnych. Teraz to działanie tylko dla pasjonatów. Chęciński pomyśl trochę, a nie tylko politykuj, przecież za politykowanie ci nie płacimy!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here