PKM Sosnowiec otrzymał blisko 30 milionów netto dofinansowania na zakup 14 nowych elektrycznych autobusów. Sosnowiec znalazł się wśród 13 wybranych w całej Polsce miast, które otrzymają pieniądze na zakup pojazdów.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych rozstrzygnęło właśnie konkurs wniosków o dofinansowanie niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach. O środki mogli ubiegać się m.in. przewoźnicy świadczący usługi transportu pasażerskiego.

Wśród trzynastu wybranych, w całej Polsce miast, znalazł się Sosnowiec. – W naszym przypadku wniosek złożyło Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu. Znaleźć się wśród dofinansowanych wniosków było niezwykle trudno ze względu na ogromne zainteresowanie, a także złożoność wszystkich dokumentów i formalności, które były brane pod uwagę. Ogromnie się cieszę, ze PKM Sosnowiec znalazł się na liście. Gratuluje wszystkim, którzy wykonali wspaniałą prace. To ważne wydarzenie dla rozwoju elektromobilności w miejskim publicznym transporcie zbiorowym – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Autobus elektryczny - fot. mat. pras.
Autobus elektryczny – fot. mat. pras.

Dzięki otrzymanym środkom PKM Sosnowiec zakupi czternaście nowych elektrycznych autobusów oraz wybuduje całą potrzebną infrastrukturę. – Dofinansowanie pozwoli na zakup 14 autobusów z czego pięć będzie miało 18 metrów, a dziewięć 12 metrów. Wybudujemy również trzy ładowarki pantografowe oraz osiem ładowarek przewodowych typu plug-in. Z takich już w tej chwili korzystamy na przykład przy ulicy Mościckiego – wyjaśnia Piotr Drabek, dyrektor PKM Sosnowiec.

Jak zapowiadają przedstawiciele spółki jedna z trzech ładowarek pantografowych stanie na dworcu autobusowym, przy ulicy Mościckiego, pozostałe dwie w sosnowieckiej bazie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej, przy ulicy Lenartowicza. Tego typu ładowarki przymocowane są do masztu i są opuszczane z góry na dół, na dach autobusu. Osiem mniejszych urządzeń do ładowania autobusów również trafi do bazy PKM w Sosnowcu – Właściwie przygotowanie do wdrażania projektu już trwa, ponieważ budujemy w sosnowieckiej bazie przyłącze o łącznej mocy 2,4 MW – mówi dyrektor Drabek.

Autobus elektryczny - fot. mat. pras.
Autobus elektryczny – fot. mat. pras.

Warto podkreślić, że sosnowiecki PKM już korzysta z autobusów elektrycznych. Trzy pojazdy jeżdżą już od lutego 2018 roku. – Pojazdy są mocno eksploatowane, pierwszy z nich ma już na koncie blisko 170 tysięcy przejechanych kilometrów. Nie chcemy zapeszać, ale możemy powiedzieć, że spisują się doskonale – mówi prezydent Chęciński.

Nowe autobusy będą obsługiwały w sumie jedenaście linii autobusowych, w tym: 34, 90, 188, 723. – Liczymy, że autobusy trafią do nas w rok od podpisania umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych – wyjaśnia Marek Pikuła, prezes PKM Sosnowiec.

Autobus elektryczny - fot. mat. pras.
Autobus elektryczny – fot. mat. pras.

Skomentuj przez Facebook

13 KOMENTARZE

 1. Na ile lat starczają akumulatory 🤔 I ile kosztuje ich wymiana 🤔

  PS
  Wyremontujcie Lipową albo na 160 niech jakiś Jelcz jeździ bo szkoda!!

  • Elektryki pójdą pewnie na linie 34,160S albo 182. Niech idą na 160S to będą bardzo ale to bardzo ekologiczne, bo linia 160S jeździ pusta i dla mnie to jest nieporozumienie

 2. Czy „faszystowski” rząd ma coś wspólnego z tą dotacją? Jeśli tak, to Chęciński powinien się obrazić i nie brać, albo przekazać znowu np. do Gdańska!

 3. super. niech zaczną jeszcze jeździć zgodnie z rozkładem, a nie jak wczoraj po 17, kiedy wypadly kursy 40 i 807. Nawet pozycje on-line wyłączyli.

 4. Czyli czekamy na pierwsze żółto-fuksjowe autobusy w Zagłębiu 🙂
  Ps. Czy można jakoś kasować te beznadziejne, niby-polityczne wPiSy? To jest w końcu portal regionalny i rzygnąć można już od tego chorego trollowania na każdym kroku i pod każdym tematem. Jeśli komuś się wydaje, że tym zniechęca do opozycji, albo zachęca do popierania rządu (bo głównie w tę stronę są te trollowane komentarze), to chyba nisko ceni Czytelników.

 5. Chciałbym zgłosić do PKM Sosnowiec i Prezydenta Miasta o zmianę trasy dla autobusu 160S. Dla nas mieszkańców osiedla Kalinowa byłoby lepiej jakby ten autobus zamiast ulicą Traugutta, zbierał pasażerów z przystanków: Dańdówka Osiedle Kalinowa Kościół, Dańdówka Osiedle Kalinowa, Dańdówka Osiedle. Przez to, że autobus jedzie ulicą Traugutta, a nie ulicą Kalinową i Wojska Polskiego autobusy jeżdżą puste. Nawet ukraińcy nie korzystają z tego autobusu, a już tym bardziej osoby pracujące w Amazonie, które z Urzędu Miasta mają swój bezpłatny autobus. Jeżeli z naszych podatków jeździ ten autobus to niech zostanie albo zlikwidowany albo niech zostanie zmieniona trasa bo aż przykro się patrzy jak linia 160S jeździ pusta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here