Przy placu Stulecia w Sosnowcu powstała nowa winda, która ma ułatwić poruszanie się nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też wszystkim mieszkańcom miasta.

W centrum miasta stanęła nowa winda. Jest to efekt skarg ze strony mieszkańców, którzy od lat nie szczędzili słów krytyki na niezbyt komfortowe rozwiązanie z którego musieli korzystać.

Dotychczasowa winda była ukryta, co sprawiało problem z jej zlokalizowaniem. Także jej otwieranie przysparzało wielu problemów. Wielu mieszkańców wolało zatem wybrać inne sposoby, aby wyjść z podziemnego pasażu w kierunku ulicy Warszawskiej. Wkrótce ma się to zmienić.

Nowa winda ma na celu nie tylko zwiększenie komfortu mieszkańców i dostępności co centrum miasta, ale także poprawę ich bezpieczeństwa.

– Korytarz, w którym do tej pory znajdowała się winda, stał się w opinii użytkowników niebezpieczny. Często musieli oni mijać osoby, które postanowiły zasiedlać na noc obiekt w jakim się ona znajdowała – wyjaśnia Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych. – Budynek, z którego dotychczas korzystali mieszkańcy, musiał być czynny całą dobę. Wiązało się to z koniecznością stałej ochrony, aby ograniczyć do niego dostęp osób postronnych, co generowało koszty. Dzięki nowej windzie obiekt będzie atrakcyjniejszy i bezpieczniejszy dla mieszkańców oraz nowych najemców – dodaje.

Z windy korzystać będą mogli przede wszystkim niepełnosprawni, ponieważ winda jest przystosowana do ich potrzeb. Odbiorcami będą także osoby mające problem z poruszaniem się, rodzice z wózkiem czy osoby z nieporęcznym przedmiotem, który ciężko przenieść po schodach oraz pozostali mieszkańcy, którzy będą mieli taką potrzebę.

Nowa winda w centrum - fot. MC
Nowa winda w centrum – fot. MC

– Głównym celem projektu było zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania oraz zwiększenie dostępności przemieszczania się między poziomami. Całkowity koszt wynosi ok. 150 tys. złotych – dodaje Joanna Sekuła.

Winda zlokalizowana jest tuż obok baru mlecznego, jej użytkownicy wysiądą obok ogródków gastronomicznych zlokalizowanych przy ulicy Warszawskiej. Tuż przy wejściu do windy namalowano kopertę, która ma przypomnieć zmotoryzowanym mieszkańcom, aby nie zastawiali przejścia do windy. Obiekt jest już gotowy, inwestor, którym jest MZZL, czeka jedynie na pozwolenie na użytkowanie.

Skomentuj przez Facebook

11 KOMENTARZE

  • O których budach piszesz? A przypominam, że ze dwa lata temu Chęciński szumnie zapowiadał przebudowę centrum, przeniesienie Kiepury, zatkanie dziury nad Patelnią i budowę piętrowego parkingu przy sezamie i cookies Królu Sosnowca???

   • Ta mniej szkaradna widoczna na fotce. Druga duuuuzo większa. Często służy też jako framuga dla przeróżnych szmat reklamowych. Wyróżnia ją latem różnorodność i bogactwo sztucznej zieleni 🤮🤮🤮

 1. Wyrzucone pieniądze na rzecz sosnowiczan którzy po raz kolejny w 80% NIE głosowali na partię króla Sosnowca. Przecież zamiast tej windy za 150 tysięcy król Sosnowca mógł wysłać kolejne transze po 50 tysięcy do Gdańska miasta wolności i solidarności!

 2. Winda była bardzo bezpieczna, bo nad nią mieściła się dyżurka Straży Miejskiej i monitoringu miejskiego. Ale jakiś kretyn zdecydował o jej likwidacji.

  • Cała ta dziura w miejscu patelni niewątpliwie dodaje blasku naszemu miastu.
   Ach, ta nagrobkowa okładzina ścian… Jak znalazł na wszystkich świętych!

 3. Tuż przy wejściu do windy namalowano kopertę, która ma przypomnieć zmotoryzowanym mieszkańcom, aby nie zastawiali przejścia do windy.
  czyli można parkować na Patelni byle windy nie zastawiać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here