Prace przy przebudowie układu komunikacyjnego, który ma ułatwić dojazd i wyjazd znad jeziora Pogoria III rozpoczną się później niż początkowo zakładano. – Mieliśmy zaczynać w tym roku, jednak zakres prac projektowych znacznie się zwiększył – tłumaczy Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa dla zadania pn.: „Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z wykonaniem nowych miejsc parkingowych w rejonie ulicy Malinowe Górki przy zbiorniku Pogoria III”, która ma być gotowa pod koniec bieżącego roku. Inwestycja ma być realizowana w pięciu etapach.

Jak zapowiadają dąbrowscy decydenci, w pierwszej kolejności na dojazdowych skrzyżowaniach zostaną wykonane trzy ronda. Z kolei przy ul. Malinowe Górki ma powstać przystanek autobusowy.

– Ta inwestycja jest naturalną konsekwencją działań podjętych przez nas wcześniej. Jest także efektem rosnącego z roku na rok zainteresowania mieszkańców dąbrowskimi zbiornikami wodnymi jako miejscami wypoczynku i rekreacji. Mieliśmy zaczynać w tym roku, ale w wyniku analiz i konsultacji, zakres prac projektowych znacznie się zwiększył – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Przygotowywany jest nie tylko plan nowego układu drogowego, ale również propozycja połączenia Pogorii III z „Czwórką” bezpiecznym łącznikiem. Takie rozwiązanie ułatwi życie rowerzystom i rolkarzom. Dodatkowo uwzględniono oświetlenie istniejącej ścieżki rowerowej wokół Pogorii III i jej przebudowę.

– O taką inwestycję, która odseparuje ruch pieszy od rowerowego dzięki poszerzeniu istniejącej ścieżki, a w niektórych miejscach poprowadzeniu ich osobnym śladem, dąbrowianie upominają się już od dawna. W pierwszej kolejności na dojazdowych skrzyżowaniach pojawią się trzy ronda. Przy ul. Malinowe Górki powstanie również przystanek autobusowy. Na początku przyszłego roku zamierzamy wyłonić wykonawcę prac pierwszego etapu i przeprowadzić je przed przyszłorocznym sezonem letnim – informuje Marcin Bazylak.

Poza budową rond i przystanku autobusowego, prace obejmą także budowę kanalizacji oraz dobudowę nowej drogi w miejscu, którędy dziś poprowadzony jest wyjazd z parkingu nad jeziorem.

– W kolejnych latach planujemy oddalić od jeziora parking dla samochodów i stworzyć obok Centrum Sportów Letnich i Wodnych atrakcyjną przestrzeń publiczną. Dzięki temu tereny wokół Pogorii staną się przyjaźniejsze: dla rowerzystów, biegaczy, matek z dziećmi, seniorów – podsumowuje zastępca prezydenta.

Wykonanie dokumentacji projektowej to koszt 492 tys. zł. Na podstawie tej dokumentacji oszacowane zostaną koszty robót w terenie, wtedy też będzie można odpowiedzieć na pytanie – ile będzie kosztowała realizacja wszystkich zmian komunikacyjnych nad Pogorią III. Inwestycja ma zakończyć się przed sezonem 2018 roku.