Prace przy przebudowie układu komunikacyjnego, który ma ułatwić dojazd i wyjazd znad jeziora Pogoria III rozpoczną się później niż początkowo zakładano. – Mieliśmy zaczynać w tym roku, jednak zakres prac projektowych znacznie się zwiększył – tłumaczy Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa dla zadania pn.: „Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z wykonaniem nowych miejsc parkingowych w rejonie ulicy Malinowe Górki przy zbiorniku Pogoria III”, która ma być gotowa pod koniec bieżącego roku. Inwestycja ma być realizowana w pięciu etapach.

Jak zapowiadają dąbrowscy decydenci, w pierwszej kolejności na dojazdowych skrzyżowaniach zostaną wykonane trzy ronda. Z kolei przy ul. Malinowe Górki ma powstać przystanek autobusowy.

– Ta inwestycja jest naturalną konsekwencją działań podjętych przez nas wcześniej. Jest także efektem rosnącego z roku na rok zainteresowania mieszkańców dąbrowskimi zbiornikami wodnymi jako miejscami wypoczynku i rekreacji. Mieliśmy zaczynać w tym roku, ale w wyniku analiz i konsultacji, zakres prac projektowych znacznie się zwiększył – mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Przygotowywany jest nie tylko plan nowego układu drogowego, ale również propozycja połączenia Pogorii III z „Czwórką” bezpiecznym łącznikiem. Takie rozwiązanie ułatwi życie rowerzystom i rolkarzom. Dodatkowo uwzględniono oświetlenie istniejącej ścieżki rowerowej wokół Pogorii III i jej przebudowę.

– O taką inwestycję, która odseparuje ruch pieszy od rowerowego dzięki poszerzeniu istniejącej ścieżki, a w niektórych miejscach poprowadzeniu ich osobnym śladem, dąbrowianie upominają się już od dawna. W pierwszej kolejności na dojazdowych skrzyżowaniach pojawią się trzy ronda. Przy ul. Malinowe Górki powstanie również przystanek autobusowy. Na początku przyszłego roku zamierzamy wyłonić wykonawcę prac pierwszego etapu i przeprowadzić je przed przyszłorocznym sezonem letnim – informuje Marcin Bazylak.

Poza budową rond i przystanku autobusowego, prace obejmą także budowę kanalizacji oraz dobudowę nowej drogi w miejscu, którędy dziś poprowadzony jest wyjazd z parkingu nad jeziorem.

– W kolejnych latach planujemy oddalić od jeziora parking dla samochodów i stworzyć obok Centrum Sportów Letnich i Wodnych atrakcyjną przestrzeń publiczną. Dzięki temu tereny wokół Pogorii staną się przyjaźniejsze: dla rowerzystów, biegaczy, matek z dziećmi, seniorów – podsumowuje zastępca prezydenta.

Wykonanie dokumentacji projektowej to koszt 492 tys. zł. Na podstawie tej dokumentacji oszacowane zostaną koszty robót w terenie, wtedy też będzie można odpowiedzieć na pytanie – ile będzie kosztowała realizacja wszystkich zmian komunikacyjnych nad Pogorią III. Inwestycja ma zakończyć się przed sezonem 2018 roku.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here