Mieszkańcy Będzina, którym zdarzyło się zachorować w święta czy nocą, musieli się zgłaszać do szpitala w Czeladzi. Teraz sytuacja się zmieni.

– Od 15 maja świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą realizowane w szpitalu w Będzinie – mówi Wojciech Mizera, zastępca dyrektora PZZOZ w Będzinie.

Pomoc udzielana będzie codziennie – od godziny 18.00 do godziny 8.00. Świadczenia będą bezpłatne i realizowane bez skierowania.

– Pacjenci mogą korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. Ze świadczeń będzie można także korzystać w sytuacji, kiedy zajdzie obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Natomiast jeżeli lekarz uzna, że stan pacjenta jest poważny, wówczas skieruje go na izbę przyjęć – dodaje Mizera.

Jak poinformował NFZ dyrekcja Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie złożyła do Śląskiego OW NFZ wniosek o przeniesienie świadczeń w zakresie nocna i świąteczna opieka zdrowotna z Czeladzi do Będzina. 11 kwietnia przedstawiciele NFZ przeprowadzili wymaganą w takiej sytuacji wizytację.

– Uzyskaliśmy pewność, że nowa lokalizacja spełnia warunki higieniczno-sanitarne, lokalowe oraz sprzętowe i personalne, jest też dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Na tej podstawie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ wyraził zgodę na zmianę miejsca realizacji świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w nowej lokalizacji w Będzinie przy ulicy Małachowskiego 12, od 15 maja – mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

– W otrzymanym przez nas wniosku, szpital podnosił m.in., że wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności miasta Będzina, a lokalizacja w ścisłym centrum miasta pozwala na znacznie łatwiejszy dostęp dla pacjentów z okolicznych gmin – dodaje rzecznik.

Szpital utrzyma finansowanie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ze strony NFZ w wysokości 111 700,00 zł miesięcznie.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here