W ostatnią niedzielę czerwca w parku przy Pałacu Mieroszewskich w Będzinie swoje wyroby zaprezentują rzemieślnicy i artyści z całego regionu. Tego dnia, już po raz dziewiąty, odbędzie się Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.

Organizowany przez Muzeum Zagłębia Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła to dziewiąta już edycja imprezy, która pozwala zaprezentować mieszkańcom regionu, jak i województwa, różnorodne wyroby tradycyjne, wykonywane metodami naturalnymi przy użyciu ekologicznych surowców.

– Podjęta przez nas inicjatywa ma na celu zachowanie, udokumentowanie i przekaz autentycznych wartości kultury tradycyjnej, ochronę twórczości ludowej i unikalnych umiejętności, ich rozpowszechnianie w społeczności oraz kształtowanie tożsamości regionalnej – mówią organizatorzy.

W Strefie Rzemiosła i Rękodzieła zobaczyć będzie można prace plecionkarzy, rzeźbiarzy, malarzy, garncarzy, ceramików czy wytwórców biżuterii i zabawek. W Strefie Gastronomicznej nie zabraknie tradycyjnego jedzenia, gdzie swoje wyroby zaprezentują piekarze, cukiernicy, pszczelarze, producenci wyrobów wędliniarskich, wytwórcy naturalnych soków i kwasów chlebowych oraz innych potraw regionalnych z całej Polski.

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ
Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 20.00. Na scenie będzie można usłyszeć zespoły folklorystyczne oraz folkowe. W tym roku na jarmarcznej scenie wystąpi zespół Čači Vorba oraz Howerla. Wspólnie spędzone chwile umili również Ostatni Kataryniarz Śląski.

To jednak nie koniec atrakcji, jakie Muzeum Zagłębia zaplanowało na 25 czerwca. Wzorem ubiegłego roku gościom wydarzenia zostaną udostępnione dwie strefy – Strefa Relaksu oraz Strefa Malucha. W tej pierwszej uczestnicy będą mogli odpocząć w cieniu parkowych drzew, natomiast w strefie dla najmłodszych uczestników jarmarku prowadzone będą bezpłatne warsztaty i zabawy edukacyjne.

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ
Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ

Będą też bezpłatne warsztaty rękodzieła. – W tym roku w ofercie warsztatowej znajdzie się między innymi garncarstwo, warsztaty rzeźbiarskie, warsztaty zielarskie, warsztaty haftu koralikowego, warsztaty tworzenia pająków z bibuły – wymieniają organizatorzy.

W trakcie wydarzenia odbędzie się również otwarcie nowej wystawy czasowej w Pałacu Mieroszewskich „Malowane Zalipie” oraz finisaż wystawy „Rzeźba w drewnie Zagłębia Dąbrowskiego” z udziałem rzeźbiarza Jarosława Dajnowskiego.

Patronem medialnym Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie jest tygodnik Twoje Zagłębie.

Tak wyglądały poprzednie edycje Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła:

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here