W ostatnich dniach sosnowieccy policjanci zareagowali na szereg przypadków „zajmowania się”, dziećmi przez osoby nietrzeźwe. Byli to zarówno młodzi, jak i starsi opiekunowie. Część z nich zatrzymano dzięki zgłoszeniom mieszkańców.

10 maja policjanci z komisariatu I zatrzymali 61-letniego mężczyznę, który nietrzeźwy „opiekował się” swoją 5-letnią wnuczką. Natomiast w sobotę, 12 maja, policjanci z II komisariatu zatrzymali 69-letnią babcię, która zajmowała się swoją 3-letnią wnuczką, mając w organizmie blisko 1,8 promila alkoholu. Również sobotniego wieczoru, tym razem w dzielnicy Zagórze, dzielnicowi zatrzymali rodziców „sprawujących opiekę” nad 4-miesięcznym niemowlęciem. Mieli w swoich organizmach po ponad dwa promile alkoholu. W niedzielę, 13 maja, mundurowi z II komisariatu zatrzymali 41-letnią mieszkankę Sosnowca, która „opiekowała się” swoją 6-miesięczną córeczką. Badanie trzeźwości kobiety dało wynik ponad promil alkoholu. Tego samego dnia policjanci z komisariatu I zatrzymali nietrzeźwych rodziców 6-letniej dziewczynki.

Mieszkańcy coraz częściej reagują

Część tych przypadków policjanci odkryli dzięki zgłoszeniom mieszkańców, sąsiadów, czy postronnych świadków. – Część ujawniono dzięki prowadzonemu od ponad dwóch lat programowi „Przyjazny patrol”. Policjanci wspólnie z pracownikami sosnowieckiego MOPS-u odwiedzają wcześniej wytypowane, zagrożone tego rodzaju zjawiskami rodziny. Dzięki temu możliwe jest reagowanie na czas i być może zapobieganie nieszczęściom, do jakich może dojść, kiedy tak małe dzieci pozbawione są właściwej opieki. Na szczęście mieszkańcy naszego miasta coraz częściej reagują. Przekazując policjantom zgłoszenia o takich przypadkach potwierdzają, że skończyło się społeczne przyzwolenie na tego typu zaniedbania, które mogą doprowadzić do tragedii – przekazała Sonia Kepper z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Teraz odpowiedzą przed sądem

O dalszych losach nieodpowiedzialnych opiekunów zadecyduje teraz prokurator i sąd rodzinny. Za narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia dziecka może im grozić nawet do 5 lat więzienia.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here