W wieku 73 lat zmarł Tadeusz Wnuk. Był m.in. prezydentem Sosnowca, senatorem i wojewodą katowickim.

O śmierci Tadeusza Wnuka poinformował Czesław Śleziak – były minister środowiska w rządzie Leszka Millera. Tadeusz Wnuk miał 73 lata. – Zmarł Tadeusz Wnuk, człowiek prawy, były wojewoda katowicki, senator RP. Przyjacielu, zasłużyłeś na dobrą pamięć. Żegnaj! – napisał na Facebooku były polityk.

Tadeusz Wnuk urodził się 24 lutego 1945 roku w Sosnowcu. Ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach. W latach 1971-1973 przewodniczył miejskiej komisji planowania w Sosnowcu. Był także wiceprezydentem i prezydentem Sosnowca.

Tadeusz Wnuk - fot. Śląska Izba Budownictwa
Tadeusz Wnuk – fot. Śląska Izba Budownictwa

W latach 1979-1985 pełnił funkcję I wicewojewody katowickiego, a w maja 1985 roku został powołany na stanowisko wojewody katowickiego, na którym zastąpił generała Romana Paszkowskiego. Zajmował tę funkcję do maja 1990 roku. Należał do PZPR.

W 1990 roku otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczył go ówczesny prezydent Wojciech Jaruzelski.

W 1996 roku został prezesem zarządu Górnośląskiego Banku Gospodarczego w Katowicach. Był również działaczem sportowym i wieloletnim przewodniczącym Śląskiego Związku Koszykówki.

Od 2001 do 2005 roku sprawował mandat senatora z ramienia koalicji SLD-UP. Został wybrany z okręgu sosnowieckiego. W Senacie brał udział w pracach Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych. W 2005 roku nie ubiegał się o reelekcję.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here