Od wielu lat trwa walka o piękną i monumentalną cementownię Grodziec, która niszczeje. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Będzin, radni przegłosowali projekt w sprawie utworzenia fundacji Centrum Sztuki Cementownia.

Walka o niszczejący od wielu lat obiekt trwa już kilka lat. W walkę o ten zabytkowy budynek coraz chętniej włączali się społecznicy, jak i sami mieszkańcy.

Mimo kiepskiego stanu obiektu, grupa społeczników, radni oraz mieszkańcy walczą o przywrócenie dawnego blasku monumentalnej cementowni, która jest niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji Zagłębia Dąbrowskiego.

Cementownia Grodziec w Będzinie – fot. Monika Gruszewicz
Cementownia Grodziec w Będzinie – fot. Monika Gruszewicz

Ponadto, od dłuższego czasu miasto prowadziło rozmowy z grupą inicjatywną, która ma plany założenia fundacji pn. „Centrum Kultury Cementownia Grodziec” z udziałem przedstawicieli władz miasta.

Według założeń inicjatorów, miał to być podmiot, który pośredniczył był w ewentualnych rozmowach pomiędzy gminą Będzin, a potencjalnym podmiotem zainteresowanym zainwestowaniem w obiekt oraz pomóc przywrócić mu dawny blask.

21 razy „nie” dla Centrum Sztuki Cementownia Grodziec

Niestety tak się nie stanie. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Będzin, radni zdecydowaną większością głosów przegłosowali projekt w sprawie utworzenia fundacji Centrum Sztuki Cementownia.

Za tą decyzją zagłosowało aż 21 radnych, spośród 23 głosujących. Swoją decyzję argumentowali złym stanem technicznym obiektu oraz brakiem funduszy na modernizację niszczejącego budynku.

Tymczasem miasto wkrótce rozstrzygnie przetarg dotyczący rozbiórki ruin budynku administracyjnego, będących częścią byłej Cementowni „Grodziec” w Będzinie wraz z uporządkowaniem terenu po robotach rozbiórkowych. Będzie to kolejna rozbiórka w serii rozbiórek tego poprzemysłowego obiektu.

Cementownia Grodziec w Będzinie – fot. Monika Gruszewicz

Cementownia w Grodźcu

Pierwsze oficjalne wzmianki o produkcji cementu w Grodźcu pochodzą z 1857 roku i ten rok przyjmuję się za początek polskiego cementownictwa. Cementownia mieszcząca się w Grodźcu była pierwszą w Polsce i piątą na świecie cementownią.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. No cóż jak sie zburzy to bedzie lepiej szkoda, że jeszcze stoi Zamek w Będzinie, pałace Mieroszewskich, i cała masa zabytków w calej Polsce. Szkoda, był inwestor trzeba bylo dać szanse, a nie stawiac na kase. Nie, teraz będzie destrukcja historii, która kiedys karmiła Wasze rodziny !!!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here