W środę, 14 lutego po raz szósty w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce, kilkadziesiąt tysięcy osób zatańczy i zaprotestuje przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Nazywam się Miliard to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w 2011 przez Eve Ensler. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają „rządzić” swoim ciałem.

Taniec przeciwko przemocy, w jednym czasie i na całym świecie organizowany jest już od 2011 r. Polska akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard” by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Dotychczas w akcji brało udział 60 miast w Polsce (w tym Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza). 14 lutego po raz kolejny zagłębiowskie miasta przyłączą się do tańca na znak sprzeciwu wobec przemocy uderzającej w kobiety, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną.

W Sosnowcu, wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:00 na Placu Stulecia. – Tą wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym. Będziemy tańczyć i protestować przeciw przemocy pod hasłem „ Lokalnie i solidarnie przeciwko
przemocy wobec kobiet” – mówi Halina Sobańska, prezeska stowarzyszenia Aktywne Kobiety.

W akcji udział wezmą mieszkańcy miasta oraz młodzież sosnowieckich szkół średnich.

– W tym roku wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym – informuje Halina Sobańska. – Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać – dodaje.

To okazja do zaapelowania do lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów.

Również mieszkanki dębowego miasta będą mogły przyłączyć się do akcji. 14 lutego w CH Pogoria o godz. 16:00 uczestnicy wykonają specjalny układ taneczny – taki sam, jak we wszystkich miejscowościach, które włączyły się w akcję na całym świecie.

– Temat przemocy jest niejednokrotnie zamiatany pod dywan. Tańcząc chcemy nagłośnić ten problem i pokazać maltretowanym kobietom, że nie są same. Chcemy zamanifestować solidarność z tymi kobietami, dodać im odwagi i zachęcić do tego, by mówiły głośno o problemie przemocy i nie bały się poprosić o pomoc – mówi Ewelina Madej, koordynująca przebieg kampanii w Dąbrowie Górniczej. – Poprzez lokalną, dąbrowską inicjatywę, chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni na przemoc niezależnie od tego, kogo dotyka – dodaje.

Skąd wziął się ten pomysł? Organizatorzy kampanii uznali, że to właśnie taniec jest elementem wspólnym dla wszystkich kobiet, a tańcząc kobiety mają pełną kontrolę nad swoim ciałem.