Od 1 grudnia, w pociągach kolei Śląskich, podczas kontroli biletów swoją tożsamość będzie można potwierdzać przy pomocy usługi mTożsamość dostępnej w aplikacji mobilnej mObywatel.

Aplikacja umożliwia korzystanie z telefonu zamiast dowodu osobistego lub legitymacji podczas kontroli biletów. Od 1 grudnia osoby korzystające z rozwiązań mObwatel nie będą musiały okazywać dokumentu potwierdzającego tożsamość w postaci papierowej. Wystarczające będzie okazanie dokumentu elektronicznego mTożsamość na ekranie np. telefonu.

Obsługa klienta może sprawdzić dane tradycyjnie (tak jak każdy inny dokument) lub korzystając z aplikacji mWeryfikator. Upoważniona osoba korzystająca z mWeryfikatora zobaczy na ekranie swojego smartfona imię, nazwisko i zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność mTożsamości.

mTożsamość - fot. mat. pras.
mTożsamość – fot. mat. pras.

mTożsamość to bezpłatna usługa umożliwiająca potwierdzanie swojej tożsamość w każdym momencie przy użyciu urządzeń mobilnych. Ważne jednak, że by ją aktywować niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.

mTożsamość korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych. To imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL – czyli dane z rejestru PESEL, zdjęcie, termin ważności, numeru dowodu, informacja, kto wydał dokument – czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany do ciebie i twojego telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here