W będzińskiej bibliotece, w dziale zbiorów audiowizualnych, można wypożyczyć czytaka. To urządzenie, przypominające trochę telefon komórkowy, przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących.

Na czytaka można zgrać książki w formie audiobooków, dzięki czemu osoby niedowidzące mogą posłuchać wybranych dzieł.

– W naszej bibliotece są trzy takie urządzenia, które razem z nagranymi książkami nasza biblioteka udostępnia bezpłatnie do domu czytelnikom z wadą wzroku. Dodam, że w naszych zbiorach mamy około 1400 audiobooków – mówi Marek Kopczacki z Miejska i Publiczna Biblioteka w Będzin.

Projekt ma ułatwić i wyrównać szansę dostępu do książek nagranych w postaci audiobooków osobom z dysfunkcją wzroku. Książnica wypożycza je bezpłatnie w ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem, będzińska biblioteka będzie mogła stale powiększać księgozbiór dostosowany do potrzeb osób z wadą wzroku.

CZYTAJ TAKŻE: Niewidomi w Zagłębiu: Za dużo tu schodów i słupków, a za mało życzliwości

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here