W końcu jaworznicki zalew Sosina przejdzie metamorfozę. Miasto podpisało umowę na pierwszy etap prac modernizacyjnych. Koszt całej inwestycji to około 33,5 mln zł.

W czwartek, 12 lipca miasto podpisało umowę na pierwszy etap prac modernizacyjnych zalewu Sosina, którymi zajmie się Zakładu Remontowo-Budowlanego REMBUD. Duże znaczenie będzie miała budowa kanalizacji, a także infrastruktury pieszo-drogowo-rowerowej i uzbrojenia całości w sieć teletechniczną i elektroenergrtyczną – ten kręgosłup będzie podstawą dalszych prac w kolejnych etapach.

– Rozpoczynamy bardzo ważną inwestycję, której celem jest gruntowana modernizacja Sosiny. To ogromne przedsięwzięcie jest konieczne, by Zalew ponownie stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych w województwie – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Na ten cel pozyskaliśmy duże środki zewnętrzne, które dzięki zaangażowaniu moich współpracowników i kolejnym etapom robót zostaną wykorzystane na nadanie Sosinie nowego blasku. Prace inżynieryjne, na których wykonanie podpisaliśmy dzisiaj umowę, są potrzebne, by zacząć od podstaw budowlanych, jakimi są sieci sanitarno-kanalizacyjne, toalety, oświetlenie oraz drogi rowerowe i ścieżki dla pieszych. Następnie ruszymy z budową naziemnej części rekreacyjnej oraz z odmulaniem dna zbiornika, które jest niezbędne, ponieważ naturalne przepływy przez Sosinę są zbyt słabe, by woda samodzielnie się oczyszczała. Jednak – po zbudowaniu systemu pomp i przelewów- krystaliczna woda kilka razy w roku będzie zastępować dotychczasową wodę w zbiorniku. Później przyjdzie czas na bogatą roślinność i uatrakcyjnienie całego terenu – dodaje Silbert.

Władze miasta podkreślają, że całkowita modernizacja Sosiny to realna szansa na stworzenie ośrodka wypoczynkowego dla całego województwa śląskiego, zwłaszcza że planowane atrakcje są przewidziane dla każdej grupy wiekowej i każdego pasjonata wypoczynku przy jeziorze – np. dla wędkarzy, wodniaków czy miłośników biwakowania. Oczywiście modernizowana infrastruktura będzie w pełni dostosowana do tych turystycznych potrzeb.

– Nowa Sosina to również nowe plaże, parkingi, wyremontowane ulice i – przede wszystkim – ogólnodostępne i darmowe sanitariaty. Zlikwidowane zostaną wszystkie szamba i zbudowana zostanie kanalizacja sanitarna – mówi Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich UM Jaworzno.

Sosina będzie pięknie wyglądała również wieczorem, dzięki energooszczędnemu oświetleniu. Obok plaż znajdziemy miejsca dla zabaw dzieci, ławeczki i prysznice. Zyskają również wędkarze, którzy dostaną nowe pomosty sięgające poza szuwarowiska – dodaje Cyran.

Prace mają potrwać około 12 miesięcy. Całkowity koszt inwestycji to 33,5 mln zł, z czego 20 mln zł to środki zewnętrzne, które miasto pozyskało.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

    • Chyba mieszkasz gdzieś w okolicach że tak płaczesz o to bajorko.
      Proszę Cię tyle jest fajnych akwenow wodnych, że daj spokój z tym balotonem.

  1. Dlaczego są informacje o Jaworznie które nie należy do Zagłębia Dąbrowskiego a nie ma informacji odnośnie Wojkowic, Łaz, Zawiercia, Sławkowa, Olkusza i pozostałych miejscowości które tak naprawdę wchodzą w skład Zagłębia Dąbrowskiego „rozszerzonego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here