W parku Hallera, czyli w zielonej oazie w centrum Dąbrowy Górniczej, trwają prace rewitalizacyjne. Miejsce to będzie zupełnie odmienione. Pojawią się nowe fontanny, trampoliny, boisko, więcej zieleni i mniej betonu, a także nowoczesny skatepark, tor rolkowo-rowerowy i niezwykły ogród sensoryczny. Kiedy zakończą się prace?

Przypomnijmy, pod koniec maja miasto przekazało plac budowy wykonawcy, czyli konsorcjum, którego liderem jest dąbrowski MZUM.PL. Koszt inwestycji to kwota 15,5 mln zł, czyli więcej niż początkowo zakładano. 10 mln zł stanowią środki pozyskane przez gminę z funduszy unijnych. Projekt rewitalizacji parku przygotowała katowicka pracownia
projektowa AiM Architekci Arkadiusz Miśkiewicz.

Ten śródmiejski park, bardzo popularny wśród mieszkańców, chętnie odwiedzany każdą porą roku, po kompleksowej modernizacji bez wątpienia jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

Jak zmieni się park?

W tzw. części A, przy placu zabaw, powstanie fontanna. Dla najmłodszych zaadaptowana zostanie górka, gdzie znajdą się długie zjeżdżalnie. W rejonie bloków powstaną strefy dla mieszkańców – pełne zieleni, z ławkami i stolikami. Nowością będą też kręgi rekreacyjne, ze stołami do gry w szachy i ozdobione klombami. Powstaną kwietne łąki, miejsca z hamakami, stolikami do gry w szachy oraz boisko do gry w bule. Przy Zespole Szkół Technicznych zbudowane zostanie boisko wielofunkcyjne, wydzielono również miejsce na scenę.

Część B, w rejonie os. Adamieckiego, także zyska nowy blask. Do dyspozycji najmłodszych będzie plac zabaw z trampolinami. Nowym elementem będzie park sensoryczny, czyli miejsce do rozwijania kreatywności i odkrywania piękna otoczenia, wyposażone m.in. w bliźniacze lustraczy kołyskę Newtona.

Podobnie jak w części A, w drugiej części parku powstaną kręgi rekreacyjne. Remont czeka również krąg modelarski. Część B otoczona zostanie ścieżką rowerową i trasą rolkową. Na skraju parku miał powstać skate park, ale ostatecznie znajdzie się gdzie indziej.

– Na początku września seniorzy mieszkający przy parku wyrazili swoje obawy dotyczące lokalizacji nowego skateparku. Obiecaliśmy znaleźć rozwiązanie i tak też się stało. Skatepark powstanie, ale w zupełnie innej części parku – w miejscu betonowego placu między aquaparkiem i Centrum Formy. To kolejny dowód na to, że na dialog nigdy nie jest za późno i ma on prawdziwą moc – tłumaczy Marcin Bazylak, wiceprezydent miasta.

Parkowa inwestycja obejmuje również wymianę nawierzchni alejek oraz montaż ekologicznych i energooszczędnych latarni typu LED. Prace powinny zakończyć się na początku grudnia, a przynajmniej takie są założenia.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Chwała radnym za modernizację terenów zielonych i ulic miasta. Oby był tam monitoring ale też skuteczne reakcje służb na zachowanie lokalnej społeczności bo będzie jak na odnowionej wizytówce miasta tj deptaku 3 Maja: tam jest jak sanatorium dla alkoholików. Pijaństwo bezkarnie piję % jawnie pod monitoringiem miejskim wylegując się wygodnie w oparach procentów i donośnych wulgaryzmów a nowe ławki na deptaku wyglądają gorzej niż za PRL-u.
    A propos PRL-u, zapraszamy radnych miasta na spacer w niedzielny poranek po odnowionym deptaku 3 Maja: widok stłuczonych butelek, setki kiepów, zakrwawione chodniki i walające się opakowania po kebabach lokalnych fastfoodow odbierają ochotę na oddanie głosu w zbliżających się wyborach.
    Niech radni usiądą na tych ławeczkach i posłuchają przechodzącej młodzieży albo dzieci: włos się jeży od wulgarnego języka. Może warto wydać choć 1 z tych milionów z parku na akcje edukacyjne mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here