56 mln zł trafi do 11 gmin w województwie śląskim na zakup i montaż nowoczesnego oświetlenia. Sosnowiec na ten cel otrzymał ponad 16 milionów, co pozwoli na wymianę ponad 6 tys. punktów oświetleniowych.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego do dofinansowania wybrano 15 projektów z zakresu efektywności energetycznej na łączną kwotę 74,4 mln zł, z których 56 mln zł to dofinansowanie ze środków europejskich. Projekt obejmuje wsparcie wymiany istniejącego oświetlenia zewnętrznego, w szczególności dróg i placów, na oświetlenie o wyższej efektywności energetycznej.

– Wymiana oświetlenia na nowoczesne poprawi bezpieczeństwo w naszych gminach, wpłynie na jakość życia mieszkańców i przyniesie istotne korzyści związane z ekologią. Dzięki tym środkom uda się wymienić prawie 13 tys. lamp i 2,3 tys. słupów oświetleniowych w całym regionie, co znacząco poprawi komfort życia i obniży koszty oświetlenia w gminach – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na uzyskanie efektów ekologicznych, związanych ze zmniejszeniem zużycia energii, a więc zmniejszeniem emisji m.in. CO2 oraz efektów ekonomicznych związanych z obniżeniem kosztów eksploatacji systemu oświetlenia ulicznego. Celem projektu jest ponadto poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, a także ugruntowanie niskoemisyjnego charakteru gospodarki lokalnej.

Środki trafią m.in. do Sosnowca. Miasto otrzymało blisko mln złotych na modernizację systemu świetlenia ulicznego. Pozyskane dofinansowanie pozwoli na modernizację 6071 punktów oświetleniowych.

– To już drugie dofinansowanie, które udało nam się pozyskać na wymianę oświetlenia. Tym razem, oprócz samych punktów świetlnych, wymienimy 1021 sztuk słupów zlokalizowanych na terenie Sosnowca – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nowe lampy zostaną zainstalowane wzdłuż kilkudziesięciu ulic, m.in.: Staropogońskiej, Czeladzkiej, al. Mireckiego, Wojska Polskiego, Braci Mieroszewskich, Hubala-Dobrzańskiego, Rydza-Śmigłego, Baczyńskiego, Malczewskiego, Regulacyjnej, Wysokiej, a także przy Drodze Krajowej 94. Z kolei nowe słupy w pierwszej kolejności zastąpią te najbardziej wysłużone w mieście. Inwestycja będzie kontynuacją wymiany oświetlenia na terenie Sosnowca. W 2017 roku zmodernizowało 7694 punkty oświetleniowe.

Ponadto, środki trafią do 10 gmin z województwa śląskiego, wśród nich znalazły się: Suszec, Bieruń, Siemianowice Śląskie, Orzesze, Ciasna, Tychy, Gierałtowice, Ornontowice, Bytom i Chorzów.

Skomentuj przez Facebook

16 KOMENTARZE

 1. Tylko powinien być nadzór aby Chęciński znowu nie nakupował knotów jak uprzednio. Poza tym zamiast wydawać na stadiony w pierwszej kolejności powinien zabezpieczyć właśnie takie potrzeby.

 2. Nie będzie jaśniej: Tauron ma wyłączniki zmierzchowe działające ekologicznie: gdy zmierzch latarnie jeszcze ciemne, gdy świt już nie świecą , a wtedy najłatwiej nie zauważyć pieszego, ponadto przejścia dla pieszych są nieoświetlone, a to własnie tam powinny być skierowane światła, do tego barierki między pasami i aż dziw, że np na Orlej co dzień nie ma krwawej jatki…

 3. Czy naprawdę to miasto jest tak marnie zarządzane że nie stać nas ze środków własnych na nic? I oby Chęciński nie tracił pamięci i wiedział że na te inwestycje daje państwo a nie miasto bo on sam nic nie daje ze swoich tylko bierze pensję i dietę z wodociągów DG.

 4. Fatalna informacja. Te nowoczesne lampy to się do niczego nie nadają. Dają znacznie mniej światła niż tradycyjne lampy. W Dąbrowie Górniczej zamontowali ledowe oświetlenie na ulicy Kasprzaka. Co druga latarnia już nie działa i nikt tego nie naprawia. Widocznie koszty za duże, diody LED kosztują więcej niż tradycyjna żarówka. Zgadzam się również z tym co kolega napisał wyżej. Lampy zapalają się wieczorem za późno i za wcześnie gasną rano.

   • Barwa światła ma drugorzędne znaczenie. Żarówka świeci światłem bardziej rozproszonym, sięga ono dalej od latarni. Diody LED święcą bardziej kierunków i to daje efekt, że pod samą lampą może i jest jasno, ale zaraz obok już panuje półmrok. Wiadomo, ze diody LED też się psują, ale są reklamowane jako bardziej odporne niż żarówki. Ile to razy w reklamie zachęcali kup droższą diodę ona działa dłużej niż zarowka, czerpie mniej prądu, taki drogi zakup się opłaca. Okazuje się, ze figa z makiem. Diody są tak samo awaryjne jak zarowki.

    • Aby ledowe lampy rozpraszały światło tak samo jak sodowe musiałyby być gęściej lub po dwie na słupie skierowane w dwie strony, ale to już koszt i robota. Co z tego że lumeny te same skoro koncentracja strumienia światła przypomina latarkę zamiast zamiast lampy? Ten efekt najlepiej widać w parkach, jak się idzie nie widać dużej różnicy ale jak się biegnie lub jedzie rowerem to taki efekt stroboskopowy powstaje. Będą ludzie jeszcze płakać i ślepnąć. A w deszczowy dzień przy oświetleniu ledowym i autach z ksenonami/ledami w niebo to jest tragedia! Zobaczyć pieszego lub rowerzystę bez światła czy odblasku to cud! I tutaj super wzrok czy okulary nie pomogą. Busy vovlo mają takie ledy że oślepiają i to już ludzie na niejednym forum pisali.

    • Diody LED nie są awaryjne tak jak to opisujesz. Owszem, bywa że się któraś spali. Ale…
     Prawdą jest że dioda LED świeci 10x dłużej niż tradycyjna żarówka.
     – To czemu się tak szybko psują ? (zaraz zapytacie)
     Problemem jest źle zrobiony układ zasilający diody lub z materiałów niskiej jakości.

     • Tylko co to ma do rzeczy co się konkretnie psuje? Ważne, że się psuje. Po cholerę więc kupować takie dziadostwo. Może w domu to się sprawdza, ale na dworze jak widać nie. Latarnie uliczne z diodami LED to poroniony pomysł.

     • Psują się dlatego że pracują na zbyt wysokim prądzie (powinny być obciążane do 70%mocy znamionowej), a poza tym nie wytrzymują letnich upałów

 5. Jak wymienia tak jak wymienili np na Paderewskiego w Sosnowcu z lepszej na gorsze to dziękuję za taką wymianę…bo to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Proponuję przejechać się ulica Paderewskiego jak jest ciemno i pada deszcz…ZEROWA WIDOCZNOSC. Już kilka razy pisałam do radnych w tej sprawie i jak widać mają to głęboko w nosie….

 6. Co wy mówicie przecież politycznie to się świetnie sprzedaje i przy tym jaki ten prezydent jest nowoczesny. A za wybite zęby w ciemnościach i tak Wy płacicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here