– To naprawdę nie do pomyślenia, żeby w tak dużym mieście w XXI wieku, były jeszcze miejsca gdzie nie ma kanalizacji – żali się pan Jan z Sosnowca, który od lat czeka, aż miasto zbuduje kanalizację na jego ulicy. W końcu się doczeka. Miasto dostało kilkadziesiąt milionów dotacji na budowę sieci wodno-kanalizacyjnej.

Jak informuje sosnowicki magistrat, projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Sosnowcu – Etap III” otrzymał 41,5 mln zł dofinansowania na realizację trzech zadań dotyczących budowy sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie miasta. Wartość całego projektu, który będzie realizowany przez sosnowieckie wodociągi i miasto szacowana jest na 80 mln zł.

Pierwsze z nich już jest realizowane. Od lipca ubiegłego roku trwa już warta 20 mln zł budowa sieci wodociągowej, sanitarnej i deszczowej w Maczkach i części Ostrów Górniczych. To jedna z najstarszych sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. Została wybudowana w XIX wieku razem z dworcem kolejowym kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

– Proszę sobie wyobrazić, że na rurach można znaleźć napisy wykonane cyrylicą. Nie ma co ukrywać, że stan tej sieci jest bardzo zły – wyjaśnia Magdalena Pochwalska, prezes sosnowieckich wodociągów.

– W sumie powstanie ok. 11 km kanalizacji sanitarnej w ulicach: Feliks, Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna, Skwerowa, Kadłubka, Maczkowska, Spacerowa oraz blisko 8 km sieci wodociągowej z przyłączami w ulicach Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna, Skwerowa, Kadłubka, Maczkowska, Spacerowa, Wodociągi – dodaje prezes Pochwalska.

Dopełnieniem będzie budowa 2 km kanalizacji deszczowej w ciągu ulic Feliks, Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna. Jak zapowiadają urzędnicy, nowa sieć kanalizacyjna oznacza dla mieszkańców Maczek także spadek cen. W tej chwili za metr sześcienny wywożonych ścieków płacą ponad 20 złotych. Po podłączeniu do kanalizacji ceny spadną do ok. 6 złotych.

Drugim zadaniem w ramach dofinasowanego projektu jest budowa sieci kanalizacyjnej w rejonie Kazimierza Górniczego.

– Chodzi o budowę ok. 3 km sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach Broniewskiego, Ogrodowa, Wagowa, Dworcowa – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ostatnim projektem jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie osiedla Bór w ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Orkana, Gajowa, Przyjaźni, Sarnia, Szczęsna, Junacka, Junacka boczna, Długa-boczna, Biała Przemsza o długości ok. 3,3 km. Ponadto powstanie 2 km sieci kanalizacji deszczowej (ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Junacka boczna, Biała Przemsza).

Jednocześnie poza projektem, który otrzymał dofinansowania będzie realizowana przebudowa sieci wodociągowej na długości blisko 3,7 km (ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Orkana, Gajowa, Przyjaźni, Sarnia, Szczęsna, Junacka, Długa-boczna, Biała Przemsza). Warta 14 mln zł umowa powinna zostać podpisana w najbliższych tygodniach.

Realizacja zadań pozwoli na podłączenie 2 454 mieszkańców do sieci kanalizacyjnej.

Czy w tym roku wesprzesz finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

11 KOMENTARZE

 1. Cieszą się, że będzie kanalizacja do momentu rachunków za korzystanie z jej dobrodziejstw które będą wyższe niż dotychczasowe koszta nawet 2 – 3 krotnie.

 2. No i lipa Ostrowy Górnicze ul . Gałczyńskiego i Borek to dopiero jak w ogóle 2025 do tej pory to anie drogi dojazdowej nie będzie bo już się nie da jeździć ani tych budynków bo wszystko się trzęsie jak galareta .

 3. Farsa i tyle kolejna to tylko fragment potrzeb bardzo wiele ulic pozostanie bez kanalizacji na ostrowach w tym największe i najważniejsze Stażyńskiego Jankego niecała gałczyńskiego i wiele innych do d….py z taka kanalizacja

 4. HA HA HA na ul. Juliuszowskiej będziecie robić kanalizację? haha, szkoda że nie dopisaliście że na odcinku 50 m (od skrzyżowania z ul. Feliks do skrzyżowania z ul. Boczną). ŻAL.PL
  Żeby ciągnąć sieć z Maczek macie kasę ale żeby na Juliuszowskiej (gdzie zlokalizowane są nowoczesne i komfortowe nowe domy) już nie! Widocznie kasy zabrakło. Bochenek na Maczkach załatwił, kto załatwi Ostr. Górniczym i Kazimierzowi?

 5. Nie chce nikogo demaskować, ale dochodzą słuchy że część ostrowiecka ulicy Armii Krajowej to będzie miała kanalizację sanitarną na …papierze, bo ktoś nie pomyślał wcześniej o pewnych sprawach….

  Co do ul. Sztygarskiej jeszcze przed remontem ulicy AK, była ona torem do jazdy próbnej dla aut terenowych…

  A i pytanie do moich Ulubieńców z UM w Sosnowcu…Jak tam most na Bobrku… a po trzykroć się zarzekali że do końca roku będzie zrobiony… teraz pod stół i odszczekać wam już zostało

 6. UL.FELIKS ALE NIE DO KOŃCA BO FELIKS TEŻ JEST ZA SKRZYŻOWANIEM Z UL.MACZKOWSKĄ. O TYM KAWAŁKU I LUDŹMI SIE NIE PAMIĘTA BO TO TYLKO 6 DOMÓW TO MOŻNA OLAĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here