Zamiast gimnazjum – liceum? Mieszkańcy jednej z dąbrowskich dzielnic rozpoczęli batalię o utworzenie szkoły średniej w ich dzielnicy. – Będą apele, spotkania, pikiety. Nie pozwolimy na decydowanie poza mieszkańcami o naszych sprawach – zapowiadają.

W dąbrowskich Strzemieszycach, przez wiele lat, funkcjonowało liceum ogólnokształcące, liceum medyczne i szkoły policealne. Liceum powstało na skutek działań społecznych grupy osób, które po II wojnie światowej podjęły taką inicjatywę. Obecnie, w dzielnicy są trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum, które na skutek wprowadzanej reformy oświaty, ma zostać zlikwidowane i przekształcone w kolejną „podstawówkę”. Mieszkańcy mają jednak inny pomysł.

– Nie widzimy sensu takiego działania. Gimnazjum to bardzo dobra baza lokalowa, która powinna dalej służyć nauce. Obecny nacisk rządu na rozwój kształcenia zawodowego oraz bliskość wielu wielkich zakładów przemysłowych uzasadniają utworzenie szkoły kształcącej przyszłych pracowników, którzy swoją przyszłość zwiążą z miastem. Dlatego też rozpoczynamy kampanię na rzecz utworzenia w Strzemieszycach szkoły średniej – mówi Jerzy Reszke, radny, członek Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce i jeden z twórców inicjatywy.

Inicjatorzy powstania szkoły średniej w dzielnicy podkreślają, że nie chcą decydować, jaka to ma być szkoła.

– Mamy na to dwa lata. Utworzenie szkoły jest odpowiedzialnym działaniem, które musi być realizowane we współpracy wielu instytucji. Dlatego zaczynamy od zgłoszenia wniosku o rozpoczęcie i przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie – dodaje Reszke.

Pod wnioskiem musi się podpisać 150 osób. Konsultacje mają odbywać się z udziałem mieszkańców, dyrekcji Gimnazjum nr 10, nauczycieli, rodziców, uczniów, przedstawicieli zakładów pracy, Urzędu Miasta oraz kuratorium oświaty.

Jak twierdzą autorzy inicjatywy, celem tych spotkań ma być ustalenie profilu szkoły, który powinien najlepiej odpowiadać potrzebom rynku i możliwościom lokalowym.

Później ma zostać utworzony Społeczny Komitet Odbudowy Szkolnictwa Średniego w Strzemieszycach, do którego zaproszeni zostaną przedstawicieli różnych środowisk.

– Będą apele, spotkania, pikiety. Nie pozwolimy na decydowanie poza mieszkańcami o naszych sprawach – zapowiadają strzemieszyczanie.

Czy utworzenie metropolii w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej to dobre rozwiązanie?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Jezusie, jak nie stowarzyszenia, to znowu komitety.
    A radni to przepraszam od czego są? Jakby robili swoją robotę (należycie), to nie musiałyby powstawać organizacje oddolne – których zresztą efekty działania są raczej nijakie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here