Sosnowiec szuka właścicieli nieruchomości zainteresowanych bezpłatną instalacją elektrofiltrów kominowych. Projekt skierowany jest do mieszkańców Sosnowca, którzy korzystają z kotłów opalanych węglem lub biomasą drzewną.

Sosnowiec walczy ze smogiem i szuka właścicieli nieruchomości, którzy są zainteresowani bezpłatną instalacją elektrofiltrów kominowych. – Zakup i montaż oraz przeszkolenie w zakresie eksploatacji elektrofiltrów zostanie sfinansowane przez miasto. Uczestnik projektu ponosi wyłącznie koszty energii elektrycznej koniecznej do zasilania urządzenia. Elektrofiltr kominowy musi być zainstalowany na czopuchu lub na przewodzie kominowym – wyjaśnia Adam Liwochowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Zainstalują 10 elektrofiltrów

Miasto planuje zainstalowanie 10 elektrofiltrów. Zanim zapadnie decyzja o instalacji urządzenia system grzewczy nieruchomości zostanie sprawdzony przez specjalistów pod kątem spełniania wszystkich niezbędnych wymagań technicznych. Wśród najważniejszych parametrów do spełnienia jest posiadanie kotła o mocy do 30kW, który zapewnia odpowiednie warunki spalania paliwa dobrej jakości (np. kotły automatyczne) i jest wyposażony w układ automatycznego odpopielania. Temperatura spalin w miejscu montażu elektrofiltru nie może być niższa niż 45OC (najlepiej powyżej 50 OC).

– Właściciel nieruchomości musi zapewnić dostęp do instalacji elektrycznej budynku w miejscu zainstalowania urządzenia, a pomieszczenie (poddasze lub kotłownia) powinno mieć wolną przestrzeń o wymiarach 1 m x 1 m x 1,8 m – dodaje Adam Liwochowski.

Czekają na zgłoszenia

Wszystkie warunki uczestnictwa w projekcie zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy uczestnikiem projektu, a gminą Sosnowiec. – Osoby zainteresowane proszone są o przesyłanie pisemnych zgłoszeń zawierających miejsce zainstalowania i dane techniczne eksploatowanego kotła, imię i nazwisko zgłaszającego adres zamieszkania oraz numer telefon do kontaktu na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Al. Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec, z dopiskiem „elektrofiltry”, w terminie do 17 sierpnia 2018 roku – tłumaczy Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska przy ul. Mościckiego 14 w Sosnowcu.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. A co z Modrzejowską? Kiedy fontanna? Na wybory?
    A po pierwsze to już ktoś walnął w słup na skrzyżowaniu Modrzejowskiej i Targowej – jeszcze niby ruch samochodowy nie puszczony…
    Zamknąć wjazdy od Targowej, Dekerta – niech tam sobie parkują a z Modrzejowskiej wszyscy von! Poza godzinami porannymi (przed 10.00)

  2. Zaczęli robić chodniczek od Plastra i o dziwo nie wywalają w kosmos tej dobudowanej wstrętnej wystajacej witryny! Ciekawe czy zrzutnie na węgiel zostawią do połowy chodniczka?!!?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here