Dąbrowa Górnicza przeznaczy milion złotych na dotacje dla mieszkańców, którzy zdecydują się wymienić swoje piece na ekologiczne oraz bezpośredni dostęp do wyników pomiaru jakości powietrza. To efekt działań podjętych w tym roku i mających na celu poprawę jakości powietrza w dębowym mieście.

– Początek tego roku był przełomowy jeśli chodzi o walkę ze smogiem w Dąbrowie Górniczej. Uruchomiliśmy wtedy zupełnie nowy Programu Ograniczenia Niskiej Emisji z dopłatami 100% wartości pieca o odpowiednich parametrach. W tym roku wpłynęły już 102 wnioski na kwotę ponad 500 tys. zł, a kolejne osoby nieustannie dopytują o szczegóły programu, dlatego też w najbliższym czasie kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie miasta zostanie zwiększona do miliona złotych – mówi Damian Rutkowski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny za Wydział Ekologii i Rolnictwa.

Dofinansowanie, jakie można otrzymać na wymianę pieca, wynosi nawet nawet do 8 tys. złotych. Dąbrowski Program Ograniczenia Niskiej Emisji zakłada, że do 2020 roku wszyscy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, których nieruchomości mają przynajmniej 5 lat, będą mogli z pomocą miasta wymienić sposób ogrzewania na ekologiczny. Mieszkańcy zachęcani są do przejścia na ogrzewanie gazowe, olejowe lub elektryczne, do podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, a także korzystania z kolektorów słonecznych.

Warto także wspomnieć, latach 1998-2015 Gmina Dąbrowa Górnicza udzieliła łącznie 2237 dotacji na kwotę blisko 3,3 mln zł na likwidację niskiej emisji poprzez wymianę pieców i kotłów węglowych.

Jakoś powietrza na komputerze i w smartfonie

– Drugim elementem zmagania się ze smogiem jest pionierski system monitoringu powietrza, składający się z 20 stacji pomiarowych rozlokowanych na terenie całej Dąbrowy – mówi prezydent Rutkowski i dodaje, że na podstawie okresowych raportów z badań możliwe jest określenie jaki wpływ na jakość powietrza ma przemysł, transport czy niska emisja.

Raporty z badań co miesiąc publikowane są na stronie internetowej miasta oraz udostępniane są na oficjalnym profilu Dąbrowy Górniczej na facebooku. W najbliższych dniach opublikowany zostanie również pierwszy, pogłębiony raport z pierwszego półrocza badań.

– Zainteresowanie wynikami było tak duże, że od września tego roku uruchamiamy moduł, który pozwoli wszystkim mieszkańcom na bieżąco monitorować jakość dąbrowskiego powietrza na swoich smartfonach, tabletach czy komputerach – podsumowuj zastępca prezydenta.

Autorem funkcjonującego w Dąbrowie systemu badań jakości powietrza jest firma Atmoterm. Dąbrowa Górnicza jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowało się na stworzenie tak rozbudowanego systemu, a w ślad za nimi poszły inne miasta, m.in. Bydgoszcz i Opole.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here