Sosnowieckie Wodociągi korzystają już z supernowoczesnego samochodu do czyszczenia kanalizacji, kaiser aquastar. Warty 3,3 mln zł pojazd jest jedynym tak zaawansowanym sprzętem pracującym w Polsce.

Zakup samochodu jest jednym z elementów realizowanego przez spółkę oraz miasto projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Sosnowcu – Etap III”, który uzyskał 41,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach umowy trwa budowa sieci kanalizacyjnej m.in. w rejonie Maczek, Ostrów Górniczych osiedla Bór i części Kazimierza Górniczego. – W przypadku Maczek, Ostrów Górniczych i rejonu osiedla Bór (kontrakt 3) inwestycje są na ukończeniu. Pierwsze dwie powinny być gotowe jeszcze w tym roku, natomiast Bór będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Trwają również intensywne prace w rejonie Kazimierza Górniczego. Planowany koniec robót to maj 2019 roku – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Kaiser aquatar to nowy nabytek Sosnowieckich Wodociągów – fot. MC
Kaiser aquatar to nowy nabytek Sosnowieckich Wodociągów – fot. MC

Zabudowany na bazie samochodu MAN specjalistyczny pojazd kaiser aquastar III zakupiony przez Sosnowieckie Wodociągi to najnowocześniejszy pojazd w Polsce. – To jedyny tak ultranowoczesny i zaawansowany technicznie pojazd pracujący w Polsce. Kaiser Aquastar III skonstruowany jest w oparciu o najnowsze technologie i liczne patenty poparte ponad 100-letnim doświadczeniem stosowane przez firmę Kaiser AG z Liechtensteinu, która zajmuje 1. miejsce na świecie w produkcji pojazdów z odzyskiem wody – tłumaczy Andrzej Bartoszuk z firmy KanRo Ltd, która była odpowiedzialna za zamówienie.

Kaiser aquatar to nowy nabytek Sosnowieckich Wodociągów – fot. MC
Kaiser aquatar to nowy nabytek Sosnowieckich Wodociągów – fot. MC

Posiadanie tak zaawansowanego technologicznie pojazdu przynosi zarządcy infrastruktury wiele korzyści. – W naszej pracy liczy się skuteczność i szybkość wykonywanej pracy oraz czas jaki sprzęt może być w praktycznym działaniu. Ten pojazd może pracować 8 godzin bez konieczności powrotu do oczyszczalni. Jest to możliwe dzięki zastosowanemu systemowi recyklingu, filtrującego wysysane ścieki, a odzyskaną wodę wykorzystuje do dalszej pracy płukania kanałów. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, eliminując konieczność częstych zrzutów nieczystości w oczyszczalni i ponownego napełniania zbiornika czystą wodą. Trzeba też pamiętać, że roczny koszt wynajmu takiego pojazdu to mniej więcej 700 tysięcy zł, dlatego własny pojazd jest najlepszym rozwiązaniem – mówi Andrzej Majewski, wiceprezes Sosnowieckich Wodociągów.

Kaiser aquatar to nowy nabytek Sosnowieckich Wodociągów – fot. MC
Kaiser aquatar to nowy nabytek Sosnowieckich Wodociągów – fot. MC

To nie pierwszy pojazd tego typu w barwach Sosnowieckich Wodociągów. W tej chwili firma używa 4 pojazdów. Najbardziej zaawansowany technologicznie jest zakupiony w 2011 roku, za 2,4 mln zł, samochód MAN również z zabudową specjalistyczną Kaiser. Ponadto przedsiębiorstwo używa do czyszczenia kanalizacji samochodu Mercedes z zabudową specjalistyczną Muller oraz samochodu DAF z zabudową specjalistyczną Jurop.

Najstarszym pojazdem jest z kolei 20-letni samochód Jelcz z zabudową Wuko. Jest on wykorzystywany głównie do udrażniania sieci kanalizacyjnych o niewielkich średnicach.

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

 1. a tak z innej beczki
  Po wymianie oświetlenia w niektórych miejscach jest za ciemno :/ od Plastra do Patelni chodnik jest zaciemniony – stare lampy świeciły chyba trochę na boki. Przydałoby się dodatkowe oświetlenie zamontowane na słupach skierowane na chodnik…

  • To i tak szczęście że świecą, na Armii Krajowej parę lamp popalonych, zgłaszane i do urzędu i do Tauronu, ale wszyscy w dupie mają i zaraz zacznie sie piąty miesiąc ciemności.

 2. Szanowi decydenci!
  Kiedy dalszy etap budowy kanalizacji na ul. Juliuszowskiej (Ostr. Górnicze)? Te trzy domy na krzyż z możliwością podłączenia do sieci kanalizacyjnej to śmiech na sali, gdy spojrzy się na kilkaset metrów „położonej” kanalizacji przez las do Maczek…

  Zapraszamy wszelkich decydentów i innych „bułkowskich” do zapoznania się z ofertą nowych nieruchomości powstających w tym rejonie (np.osiedle Balaton). Może wtedy ktoś popchnie sprawnie sprawe tam gdzie trzeba…

  • To trzy więcej niż na ostrowieckiej części Armii Krajowej…:-P Rury wkopali w ziemię i koniec bo zapomnieli o przepompowni … czy też przekopie w kierunku takowej… paranoja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here