W czerwcu powinien ruszyć przetarg na zakup energii elektrycznej na dwa lata koordynowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

W poprzednich latach zakupem energii elektrycznej zajmował się Górnośląski Związek Metropolitalny, protoplasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ostatnim przetargu – w latach 2017-2018 – wygrał Tauron. Spółka za ok. 230 mln zł dostarczyła 903 GWh energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych.

– Razem można więcej, bezpieczniej i taniej. Chcemy kontynuować projekt wspólnego zakupu energii elektrycznej. Grupa zakupowa oznacza bezpieczeństwo dostaw energii dla jej uczestników oraz atrakcyjny, rynkowy poziom cen, możliwy do wynegocjowania dzięki efektowi synergii oraz dużemu wolumenowi kupowanej energii elektrycznej – podkreśla Krzysztof Zamasz, wiceprzewodniczący zarządu metropolii.

W czerwcu ruszy przetarg na zakup energii elektrycznej. Dotąd chęć uczestnictwa w tej grupie zakupowej zgłosiło blisko 100 podmiotów, a lista jest jeszcze otwarta do końca kwietnia. Do wspólnego zakupu energii chce przystąpić m.in. 40 miast i gmin metropolii, lotnisko w Pyrzowicach, podmioty Urzędu Marszałkowskiego, w tym m.in. Park Śląski i znajdujące się tam ZOO, Stadion Śląski, Skansen czy Muzeum Śląskie, a także szpitale i ośrodki zdrowia, domy dziecka i szkoły, teatru, instytucje kultury z całego województwa śląskiego.

– Obecnie opracowywane są dokumenty do przetargu nieograniczonego, którego ogłoszenie planowane jest na czerwiec. Rozstrzygnięcia postępowania spodziewamy się we wrześniu – dodaje Krzysztof Zamasz.

Dotychczasowe – koordynowane przez Górnośląski Związek Metropolitalny – postępowania na wspólny zakup energii elektrycznej przynosiły gminom i różnym instytucjom spore oszczędności – w 2012 roku zaoszczędzono 8 mln zł, w 2013 – 13 mln zł, a w 2015 – 11 mln zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rower metropolitalny we wszystkich miastach GZM?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 roku. Związek skupia 41 miast i gmin Śląska i Zagłębia, które zamieszkuje 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Czy Sosnowiec potrzebuje tak dużego kompleksu sportowego, jakim jest Zagłębiowski Park Sportowy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here