Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Dla tych, którzy pozostają w regionie, włodarze zagłębiowskich miast przygotowali wiele atrakcji. Sprawdź, co ciekawego dzieje się w okolicy.

BĘDZIN

Tegoroczna majówka związana będzie zarówno z obchodzonymi świętami, jak i 660-leciem nadania praw miejskich Będzinowi.

1 maja w mieście odbędzie się miejska gra terenowa „Będzińscy tropiciele przygód”, która pozwoli na poznanie miasta z zupełnie innej strony. Podczas tej rodzinnej gry, uczestnicy wcielą się w role tropicieli, którzy wyruszą w podróż pełną przygód, a przemierzając zakątki miasta, odkrywają jego fascynującą historię. Start zaplanowano przy amfiteatrze na wzgórzu zamkowym o godz. 12:00.

Dzień później, 2 maja z lasku grodzieckiego o godz. 18:00 wystartuje wyjątkowy bieg terenowy oraz marsz nordic walking na dystansie około 7 km. Nie zapomniano także o najmłodszych mieszkańcach miasta, którzy o godz. 17:00 również będą mogli zaznać sportowej rywalizacji podczas Biegu Malucha.

– Każda sportowa impreza powoduje, że zaszczepia się w młodych ludziach pasje. Uważam, że takich wydarzeń powinno być jak najwięcej, żeby odciągnąć najmłodszych od komputerów i sprawić, aby zaczęli uprawiać sport. Myślę, że tegoroczne wyjątkowe jubileusze, jakimi są 660-lecie Będzina i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, są świetną okazją, aby w aktywny sposób uczcić te wydarzenia i doskonale bawić się w gronie rodziny i przyjaciół – podsumowuje Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

W środę, 3 maja w kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie o godz. 9:00 odbędzie się msza święta za ojczyznę. Następnie, o godz. 10:15 na Placu 3 Maja odbędzie się uroczystość przy pomniku „Poległym za wolną Polskę”.

Majówkowy weekend zakończy się przejazdem rowerzystów w ramach Zagłębiowskiej Masy Krytycznej. W tym roku meta została ulokowana w Będzinie.

CZELADŹ

Czeladzka majówka rozpocznie się 1 maja od obchodów Święta Pracy pod pomnikiem przy Urzędzie Miasta. W środę, 3 maja w mieście odbędą się uroczystości w intencji ojczyzny.

Natomiast, 5 maja czeladzka majówka przeniesie się na rynek, gdzie odbędzie się inauguracja sezonu plenerowego na starym mieście i otwarcie ogródków letnich. W programie przewidziano koncerty artystów ulicznych, konkursy dla dorosłych, w których do wygrania będą zestawy do przyrządzania potraw z grilla, gry, zabawy, animacje i bezpłatne dmuchańce dla dzieci.

Zwieńczeniem świąt w Czeladzi będzie majówka na placu Viannaya, która odbędzie się 6 maja. Na mieszkańców czekać będzie: koncert Elise, animacje dla dzieci z SuperBohaterami, malowanie twarzy, gry, bezpłatne dmuchańce i inne atrakcje.

DĄBROWA GÓRNICZA

Majówka w dębowym mieście to już tradycyjnie Dębowy Maj Festiwal. Tegoroczny festiwal rozpocznie się we wtorek, 1 maja. W ramach największego tego typu festiwalu w naszym regionie, mieszkańcy będą mogli skorzystać z wielu wydarzeń sportowych i rekreacyjnych, które zagoszczą na Zielonej i nad Pogoriami. Oprócz tego, w tym roku pojawi się coś całkiem nowego, czyli strefa kultury w Fabryce Pełnej Życia.

W majowy weekend w Dąbrowie Górniczej wybierać będzie można z licznych propozycji dla rowerzystów, rolkarzy, biegaczy, żeglarzy, surferów, piłkarzy, koszykarzy czy siatkarzy. Szeroki wachlarz ofert czekać będzie po prostu na wszystkich, którzy cenią aktywność na świeżym powietrzu i lubią smak sportowej rywalizacji. Nie zabraknie też zajęć dla najmłodszych, warsztatów plastycznych czy zabaw i konkursów rodzinnych.

Zupełnie inne oblicze Dębowy Maj Festiwal będzie miał w Fabryce Pełnej Życia. Tam, przez aż cztery dni, tętnić będzie życie kulturalne. Na festiwalowych gości czekać będą koncerty, widowisko multimedialne, teatr ognia, a nawet… atak kosmitów.

Atrakcji nie zabraknie przez cały tydzień, aż do 6 maja.

SOSNOWIEC

Sosnowiecka majówka rozpocznie się 1 maja od uroczystości związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej, po których przygotowano Piknik Europejski przy Trójkącie Trzech Cesarzy.

Dzień później z okazji Dnia Flagi w ogrodzie jordanowskim w Kazimierzu Górniczym zaplanowano konkursy i animacje dla dzieci.

3 maja z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowano uroczystości oficjalne przed pomnikiem na alei Zwycięstwa, a następnie przemarsz z orkiestrą dętą do Katedry. Tego samego dnia, o godz. 15:00 spod dworca wyruszy XI Zagłębiowska Masa Krytyczna.

To jednak nie koniec majowych atrakcji. 5 maja na Górce Środulskiej czekać będzie kolejna edycja „Hej Sosnowiec”, czyli zabawy dla całych rodzin. 8 maja odbędą się uroczystości oficjalne z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Kilka dni później, 13 maja w Parku Sieleckim odbędzie się Piknik Militarny.

CZYTAJ TAKŻE

Majówka 2018. Koleje Śląskie przygotowały ofertę specjalną na długi weekend

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here