Branża hutnicza stoi przed poważnym problem luki pokoleniowej. W ArcelorMittal Poland średnia wieku to ok. 48 lat. W najbliższych latach część pracowników odejdzie na emerytury. Problem w tym, że nie ma ich kto zastąpić.

Sektor produkcji stali aktualnie stoi przed problemem luki pokoleniowej. Udział pracowników w wieku 51-60 lat wśród zatrudnionych w hutnictwie wynosi ponad 30 procent i ten trend się utrzymuje. Problem w tym, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych kandydatów by ich zastąpić.

W ostatnich latach liczba uczniów szkół zawodowych w województwie śląskim spadła z 16064 do 4111. To jest prawie 80-procentowy spadek. W skali kraju wynosi on około 50 procent. Ostatnie trendy pokazują, że szkoły o profilu zawodowym wybierane są przez 15 procent nastolatków, a jeszcze w latach 90. wybierane były przez 43 procent.

Dla porównania, np. w Szwajcarii 20 procent uczniów wybiera szkoły średnie ogólnokształcące, a 80 procent uczniów szkoły zawodowe W Niemczech 30 procent szkoły średnie ogólnokształcące, 70 procent szkoły zawodowe.

Problemem jest także, jak zauważa Sylwia Winiarek – rzecznik ArcelorMittal Poland, niska jakość kształcenia, a brak współpracy placówek edukacyjnych z pracodawcami powoduje, że absolwenci nie mają oczekiwanych przez pracodawców umiejętności.

– W ArcelorMittal Poland średnia wieku to około 48 lat. W najbliższych latach sporo naszych pracowników odejdzie na emerytury. Tylko w tym roku w całym koncernie zatrudniliśmy 400 osób, na dziś otwartych mamy kolejnych 200 rekrutacji. Poszukujemy inżynierów i specjalistów (techników) w zakresie obsługi, napraw i konserwacji nowoczesnych urządzeń i linii produkcyjnych, automatyków, elektroników, energetyków, mechaników, ślusarzy – mówi Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy zakładu.

Rozwiązaniem mogliby być pracownicy ze Wschodu. Jednak ze względu na specyfikę pracy w zakładach produkcyjnych (system zmianowy, czterobrygadowy) ArcleorMittal nie zatrudnia pracowników z Ukrainy, którzy, jak podkreśliła rzeczniczka, chcą pracować bardzo intensywnie.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Warto dodać, że w dąbrowskim oddziale koncernu zatrudnionych jest obecnie 4 tys. osób.

Skomentuj przez Facebook

22 KOMENTARZE

 1. A kto pójdzie pracować na hucie w 4 brygadowym systemie przy płynnej stali za 2500 zl śmiech na sali. Nie ma ludzi nie dlatego że ich nie ma tylko każdy przyjedzie popatrzy i stwierdzi że tyle to on zarobi wszędzie indziej bez syfu ryzyka itp. Weekendami w domu

 2. Niech podniosą pracownikom przynajmniej do 3tys podstawy i dla nowych pracowników na start chociaż 2,800 to może wtedy ktoś przyjdzie do tej roboty. Obecnie jestem pracownikiem Amp moja podstawa po 6 latach pracy to marne 2.300 śmiech na sali … Moja kobieta pracując tylko pn-pt zarabia podobnie do mnie i to bez stresu syfu itd. I nie musi zapieprzać za 3 osoby bo brakuje ludzi. Złożyłem już papiery w innych normalnych firmach bo tu już lepiej nie będzie tylko gorzej… Odradzam

 3. Chętni są, tylko jak słyszą stawki to pękają ze śmiechu. 2300-2400 netto przez hutę, 2100-2200netto przez interimy w systemie 4BOP.

 4. Nie polecam pchać się w to bagno.. Syf, bród, stres a zarobki w systemie 4 brygadowym nie wiele większe niż w innych zakładach bez 4B. Jeśli chcecie nabawić się depresji to droga wolna. Wdzięczność ?? W tej pracy tego nie doświadczycie, za to będą wyciskać z was tyle ile się da. Niewdzięczna praca dla ludzi którym nie zależy na własnym zdrowiu. Brakuje rąk do pracy ? Białych kasków w firmie pod dostatkiem, czasami mam wrażenie że więcej niż normalnych robotników, banda nierobów.

 5. Tak jak koledzy piszecie. To nie prawda, że nie ma ludzi do pracy. Ludzie chętni są i mają odpowiednie kwalifikacje, tylko niestety pracodawca nie chce „sypnąć groszem”. Dziś za 2000zł do ręki nikt na produkcji pracował nie będzie, nawet przy stawce 2500zł ludzie kręcą nosem. Dziś zarobki przy których ludzie godzą się pracować to jest od 2700zł netto w górę i dopóki szanowny pracodawca tego nie zrozumie to będzie dalej kwękał, że mu ludzi do pracy brakuje. Tak jest wszędzie – obojętnie czy to jest huta, saint gobain, brembo, habasit czy inna produkcja, wszędzie szukają i potrzebują pracowników. A dlaczego ciągle szukają? Bo chcieliby, aby ludzie im niemal za darmo pracowali i jeszcze byli dyspozycyjni na każde skinienie.

 6. Arcelormittal że swoją polityką płacową stawia na wolontariuszy, którzy będą pracować w 4bop lub legalne niewolnictwo. Czy kiedyś niewolnik nie pracował za jedzenie i nocleg? No bo co można więcej mieć za 2300 ?

 7. Oprócz motywacji ważna jest atmosfera w pracy. Atmosfera jest podobna jak minutę przed uderzeniem tsunami a o motywacji (czytaj: zarobki) szkoda wspominać 😉

 8. Jak mają znaleźć ręce do pracy, skoro byle osiedlowy markecik płaci więcej, a tam przynajmniej nie pracuje się w takim syfie…

 9. Pani Sylwia może poda do publicznej wiadomości jakie stawki oferuje Indyjski właściciel huty?
  Prawdopodobnie wtedy dowie się dlaczego nie ma chętnych do pracy.
  Pozdrawiam

 10. Zamknąć to dziadostwo hindusa zaorać i posadzić las który był wcześniej, a nazwali nieużytkiem żeby wyciąć.

  • A prace i utrzymanie tym wszystkim pracownikom rozumiem Pan będzie zapewniał?
   Najlepiej zamknąć a ludzie niech stracą środki utrzymania, niech jedzą tynk ze ścian…..
   Trochę empatii by się przydało….. GRATULUJE BRAKU CZŁOWIECZEŃSTWA

 11. Na bilbordzie widziałem min 15 zł/brutto + dodatkowe premie i pakiet benefitów. Czyli przy 160 h będzie 2080 na rękę, szału nie ma, w biedronce czy lidlu więcej wyciągą a przecież to jest ciężka fizyczna praca:(

 12. „Białe kaski też na start dostają niewiele ponad 2000 tys. A potem jest nie lepiej. Niewspomne o „stażach” 2 letnich. Miałem okazję pracować…

 13. NIE POLECAM SIĘ PCHAĆ MŁODYM LUDZIOM DO TEGO BAGNA.ZA TE PIENIĄDZE CO OFERUJE HUTA PRAKTYCZNIE WSZYSTKIE FIRMY KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ WOKÓŁ HUTY PŁACĄ TYLE SAMO ALBO WIĘCEJ,A WIĘC PRZED PODJĘCIEM PRACY W HUCIE TRZEBA SIĘ BARDZO MOCNO ZASTANOWIĆ.JA JESTEM STARYM PRACOWNIKIEM HUTY I JEST MI BARDZO PRZYKRO Z TEGO POWODU ŻE MŁODZI PRACOWNICY ZARABIAJĄ NAWET POŁOWĘ Z TEGO CO MAM JA ZA TĄ SAMĄ PRACĘ.KIEDYŚ TAK NIE BYŁO PODSTAWY BYŁY TAKIE SAME TYLKO PRACOWNICY Z WYŻSZYM STAŻEM ZARABIALI WIĘCEJ, BO MIELI WYŻSZE STAŻE PRACOWNICZE I NA TYM BYŁA RÓŻNICA PŁACOWA.MŁODYM LUDZIOM STANOWCZO ODRADZAM PRACY W DAWNEJ HUCIE KATOWICE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here