Na początku grudnia poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji programu „Lokal na kulturę”, który wyłonił czterech najemców dotychczas niezagospodarowanych lokali. Niestety dwóch z nich zrezygnowało.

„Lokal na kulturę” to program w ramach którego miasto wynajmuje lokale w centrum miasta z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej, artystycznej czy twórczej. W Sosnowcu, w ramach kolejnej edycji wytypowano 7 lokalizacji: ul. 3 Maja 1, 3 Maja 11, Dmowskiego 28 b, Modrzejowskiej 32 a, Swobodnej 11 a, Warszawskiej 3/1 a oraz Warszawskiej 3/36.

Niestety, bardzo szybko okazało się, że sam pomysł to za mało. Potrzebne są spore nakłady finansowe, które pozwoliłyby na realizację zaplanowanych przedsięwzięć. Z tym problemem zetknął się Piotr Kieraś, pomysłodawca projektu herbaciarni i świetlicy dla seniorów, która miała powstać przy ulicy Swobodnej 11a, który nie otrzymał dofinansowania na dalszy rozwój tego miejsca.

– Przypominam, że „Lokal na kulturę” udostępniany jest najemcom na preferencyjnych warunkach, ale nie zupełnie bezkosztowo. Przymierzając się do działalności w tej formie warto pamiętać również o kosztach związanych z działalnością gospodarczą czy choćby o rachunkach za prąd – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W najbliższym czasie, na mapie twórczych miejsc Sosnowca, nie zobaczymy także galerii wystawowej dotyczącej Zagłębia Dąbrowskiego, która miała być połączona z Zagłębiowskim Archiwum Cyfrowym, czytelnią i mini kawiarnią. Jej pomysłodawcą był Dariusz Jurek, społeczni działający na rzecz naszego regionu.

– Na lokal przy ul. 3 Maja 11 znalazł się już chętny, z którym prowadzone są rozmowy – dodaje Rafał Łysy.

Czytaj także: Poznaliśmy zwycięzców kolejnej edycji „Lokalu na kulturę”

Skomentuj przez Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Gdy w zeszłym roku dowiedziałam się że za „lokal na kulturę” zabiera się Dariusz Jurek, od razu wiedziałam że nic z tego nie będzie. Czy jest choć jeden pomysł lub projekt, który on zrobił dobrze? Bo ja widzę same porażki, na wszystkich frontach. No może jak powstanie Bulwar Czarnej Przemszy, to będzie OK, choć to zaledwie w niewielkim stopniu będzie jego zasługa.

    • Tylko osoby startujące do tych lokali wiedziały na co się piszą. Od początku warunki finansowe były przejrzyste. Jeśli nie stać ich na wynajem, to po co się pchali do konkursu? Może tym samym odebrali szansę innym. W przypadku D. Jurka nic mnie już nie zdziwi, bo facet w przeszłości totalnie skopał wiele niezłych pomysłów. 5 lutego będą wybory do władz FdZD. Mam nadzieję że wybiorą wreszcie kogoś z werwą, ikrą i głową pełną ciekawych pomysłów. Osobę która faktycznie będzie działać na rzecz regionu, a nie tylko błyszczeć w lokalnych mediach i przewodzić fasadowo- kanapowemu stowarzyszeniu. Bo takich działaczy- regionalistów typu „jak mnie Panie Boże stworzyłeś, tak mnie masz” mamy już stanowczo dość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here