III Liceum Ogólnokształcące im. Lucjana Szenwalda w Dąbrowie Górniczej zmienia patrona. Jest to efekt tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Popularne III Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej żegna się z Lucjanem Szenwaldem. Od teraz nowym patronem szkoły będzie generał Władysław Anders.

Uroczystości nadania dąbrowskiej szkole imienia gen. Władysława Andersa odbędą się w najbliższą sobotę, 14 października.

– Uroczystość rozpocznie się o godz. 9.00, tradycyjnie mszą św. w Sanktuarium NMP Anielskiej i będzie połączona ze ślubowaniem pierwszych klas mundurowych – informuje dyrekcja placówki.

Jak przekazują urzędnicy, honorowy patronat nad uroczystością objęła senator Anna Maria Anders, córka legendarnego generała.

Dlaczego zmienili nazwę? Zmiana patrona jest wynikiem tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zgodnie z ustawą, do końca września z przestrzeni miejskiej miały zniknąć nazwy nawiązujące do czasów komunizmu. Lucjan Szenwald znalazł się na liście IPN-u. Poeta był bowiem działaczem komunistycznym.

Kim jest nowy patron dąbrowskiej szkoły? Władysław Anders – generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w latach 1944-1945 i 1946-1954, następca prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1950-1954. W 1954 roku mianowany przez władze emigracyjne generałem broni.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here