159 zarzutów korupcyjnych usłyszało trzech lekarzy z sosnowieckiego szpitala i 39 pacjentów. Śledczy ustalili, że medycy przyjmowali kwoty od 50 zł do 10 tys. zł.

Policja zakończyła prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ śledztwo, przeciwko lekarzom i pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.

Śledczy ustalili, że trzej lekarze, specjaliści w dziedzinie chirurgii i proktologii, sosnowieckiego szpitala od 2014 do 2016 roku mogli przyjąć od pacjentów i ich rodzin łapówki w łącznej kwocie nie mniejszej, niż 20 tysięcy złotych. Do przekazywania pieniędzy dochodziło podczas udzielania świadczeń medycznych z zakresu chirurgii i proktologii.

– Oprócz lekarzy, zarzuty usłyszało także 39 osób, które wręczały im łapówki. Akt oskarżenia trafił do sądu, gdzie zapadnie decyzja w tej sprawie – mówi prokurator Zbigniew Pawlik z Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ.

Lekarze nie przyznali się do zarzucanych im czynów.

Skomentuj przez Facebook

14 KOMENTARZE

 1. Jeśli w dużych szpitalach przyjmują łapówki to w mniejszych lokalnych też. To jest proceder który jest powszechny, i nie ma się co oszukiwać że ktokolwiek zapłaci od teraz mniej za publicznych lekarzy bo kilku pójdzie do więzienia. Pacjenci często nie mają wyboru i muszą zapłacić łapówkę. To że jakikolwiek lekarz przyjął 50 zł łapówki to dowód na to że to powrzechny proceder. Chirurdzy po te 50zł to nawet nie powinni się schylać a co dopiero popełniać przestępstwo.
  Winą tutaj nie są pacjenci, ani nawet lekarze, a system który źle działa.

  • Jasne temu, że lekarz bierze 50 zł łapówki winien jest system. .. większej bzdury nie słyszałem, mnie jednak wydaje się, że pazerność, taka zwykła ludzka, inaczej nazywana chciwością …

 2. Szpital św. łapówki. W którym szpitalu nie biorą (będzie krótsza lista)? Praca na państwowym z dowodami wdzięczności czy też suwenirami, potem prywatnie za grube piniąchy. Jeszcze rezydenci co chcą w szybkim tempie jeździć fajną taczką. Chochlą

 3. Widział ktoś biednego lekarza? Bo jak nie. Tak nie powinno być. Lekarze i prawnicy to dwie duże branże, które od czasów wczesnego Gomułki nie były dobrze zreformowane. Te dwie branże będą działać w tym skorumpowanym systemie dopóty, dopóki jakiś odważny rząd i minister nie dobierze im się do dupy. Na razie nie ma takiego odważnego. Nie pomogą też żadne Owsiaki i jego WOŚPy. To jest tylko łatanie dziury, albo inaczej mówiąc wskrzeszanie nieboszczyka, jakim jest system lecznictwa w Polsce. Sprzęt i usługi powinno zapewnić państwo polskie.
  A tak z innej beczki, to system źle działa, bo gdyby było więcej środków, to na zabiegi i usługi rehabilitacji czekało by się max do 2 tygodni, a nie rok i więcej jak jest aktualnie. A moce przerobowe naszych przychodni, lekarzy pielęgniarek są. Ograniczenia są w limitach przyznawanych na kontrakty dla danych placówek.

 4. No przecież od dawna tak było, jest i będzie, lekarz jest chciwy. Teraz rezydenci chcą szybciej się dorobić bo wstyd zarabiać tyle co plebs którego leczą…

 5. Może biorą w górniczym nie wiem czy wezmą czy nie wezmą ale przynajmniej wyleczą a w Dąbrowie biorą i nie biorą ale nie leczą szpital dąbrowski ma opinie sami się domyślcie jaką…

 6. Szpitale niech je szlag …wraz z personelem
  Jesli o łapówki chodzi , to zapraszam do Czeladzi oraz Będzina
  Biorą wszystko kasę, schaby, swojszczyznę. Po prostu wszystko .Tylko dawać.
  Nawet kiedyś dr poprosił mnie abym dał mu na fajki. Masakra 🙂

 7. w każdym szpitalu bez znaczenia lekarze biorą łapówki – jedni sami dają drobne kwoty w podziękowaniu a inni wręcz żądają pieniędzy liczonych w tys. bo jak nie to może się coś może nie udać albo brzydko Pana zszyjemy albo to niech Pan sobie czeka w kolejce do przyszłego roku itp taka lista jest długa.
  Druga sprawa to taka że większość lekarzy jak się do nich przyjdzie na NFZ to mają cię po prostu w DUPIE, ale jak do tego samego lekarza przyjdziesz prywatnie to co innego – wszystko się da i pana wyleczymy.
  To jest POLSKA

 8. Jak mamy się leczyć ? czemu tutaj człowiek jest winny że daje pieniądze, jak lekarz sobie życzy to trzeba dać , a kto by nie dał jak jakiegoś zabiegu czy operacji potrzebuje jak najszybciej – każdy w miarę swoich możliwości próbuje sobie ratować życie bo jak się portfela nie otworzy to człowieka czekają kolejki i nic nie znaczące wizyty u lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here