Pyzik i Hadyna, polscy kompozytorzy, zasiedli na ławce na siewierskim rynku. Nietypowy pomnik jest podziękowaniem za rozsławianie Siewierza piosenką.

Stanisław Hadyna i Zdzisław Pyzik są autorami znanej pieśni „Od Siewierza jechał wóz”, która przez dekady rozsławiała miasto w Polsce oraz poza jej granicami. W podziękowaniu za niezwykłą popularyzację Siewierza, na rynku posadowiony został pomnik w formie ławeczki, na której umieszczono postaci obydwu twórców pieśni. Tuż obok ławki znajduje się fontanna, gdzie centralnym punktem są wykonane z brązu dwie tańczące i ubrane w stroje ludowe „panny siewierskie”, o których opowiada wspomniana piosenka.

https://www.youtube.com/watch?v=D6ShALbRRhU

„Piosenka „Od Siewierza” rozbrzmiewała w pięknym wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w wielu krajach, na kilku kontynentach, przez dziesiątki lat. Ze wzruszeniem słuchali jej zwłaszcza Polacy, których zmienne życia losy rzuciły w najrozmaitsze strony świata. Artyści z Koszęcina przywracali im pamięć o ziemi przodków, o wielowiekowej polskiej kulturze i sztuce.

– Mieszkańcom Siewierza i ziemi siewierskiej piosenka Hadyny i Pyzika dawała nieustannie dużo radości i satysfakcji – mówi pochodzący z Siewierza dziennikarz Mirosław Słomczyński. – Niewiele jest przecież w Polsce miejsc – poza stołeczną Warszawą – tak mocno utrwalonych w żywym repertuarze najpopularniejszych polskich piosenek. Stanisław Hadyna i Zdzisław Pyzik swoim popularnym, powszechnie lubianym utworem zaskarbili sobie serca wszystkich mieszkańców naszego książęcego grodu – dodaje.

Warto dodać, że 25 września 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny. Z tej okazji sejmik województwa śląskiego ogłosił rok 2019 – rokiem Stanisława Hadyny.

Stanisław Hadyna był polskim kompozytorem, dyrygentem, muzykologiem i pisarzem. Był założycielem i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Do najbardziej znanych utworów należą m.in.: „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Hej tam w dolinie”, „Gdybym to ja miała” czy „Od Siewierza”.

Zdzisław Pyzik (1917-2000) to polski poeta i autor piosenek, społecznik, prezes katowickiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Tworzył teksty piosenek dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz dla teatrów dramatycznych i lalkowych Katowic, Sosnowca, Łodzi, Tarnowa. Do jego autorstwa należą takie popularne piosenki jak „Starzyk”, „Karliku, Karliku” czy właśnie „Od Siewierza”.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here