Dziś dzień Wszystkich Świętych. Na cmentarzach w całej Polsce odbywają się kwesty na renowację zabytkowych kapliczek i grobowców. Taka kwesta odbywa się między innymi już po raz 14. na będzińskim cmentarzu.

W 2004 roku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Będzina, zainspirowany sukcesami kwesty środowisk artystycznych na warszawskich Powązkach, postanowił zorganizować kwestę o tym samym przesłaniu na Górze Zamkowej w Będzinie.

 – W tym roku kwestujemy już po raz 14. Inicjatywa, którą zapoczątkowano w 2004 roku, pokazała wielką ofiarność mieszkańców Będzina i gości odwiedzających miejsca wiecznego spoczynku swoich bliskich. Niewątpliwie sukces kwesty jest także zasługą kwestarzy, wśród których znaleźli się m.in. honorowi obywatele miasta, politycy, artyści, kombatanci i harcerze. Mam nadzieję, że w tym roku po raz kolejny uda się zebrać środki na ratowanie symboli naszej pamięci, czyli grobowców trwających w ciszy na cmentarzach – mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Warto wspomnieć, że dzięki zebranym środkom udało się m.in. odrestaurować rzeźbę na grobowcu Zdeblów i Zalewskich.

Kwestować będą także w Dąbrowie Górniczej. Od 5 lat członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej i zaproszone przez nie osoby organizują kwestę, z której dochód przeznaczony jest na renowacje najstarszych dąbrowskich mogił.

W tym roku kwesta odbywa się na dwóch cmentarzach: przy ulicy 11 Listopada oraz Starocmentarnej i potrwa do 2 listopada. Organizatorzy do udziału w niej zaprosili m.in. polityków i harcerzy. W tym roku zbierane są fundusze na odnowienie grobu Kornelego Kozłowskiego, pierwszego historyka górnictwa w Dąbrowie Górniczej.

W minionych latach, ze środków zebranych podczas kwest, na nekropolii przy ul. Starocmentarnej udało się odnowić nagrobki Mikołaja Dziubka i Aleksandra Popiela, którzy byli powstańcami styczniowymi, dąbrowianina Pawła Haz i grobowiec rodziny Piwowarów, w tym Adama Piwowara – pierwszego prezydenta Dąbrowy Górniczej. Z pieniędzy zebranych w zeszłym roku odrestaurowano groby Juliana Polcera i Eugeniusza Puzera.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here