2 i 3 marca Teatr Zagłębia w Sosnowcu po raz ostatni zagra „Korzeńca”. Oparty na książce prof. Zbigniewa Białasa spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka zdobył uznanie na festiwalach w całym kraju, doczekał się również realizacji telewizyjnej.

W ramach pożegnania z tytułem Teatr Zagłębia zaprasza na spacer po Sosnowcu śladami teatralnego i literackiego „Korzeńca” a także na spotkanie z prof. Zbigniewem Białasem.

Pierwsze wydarzenie odbędzie się w sobotę, 2 marca o godz. 10.00. Uczestnicy wycieczki sprawdzą, które miejsca ukazane w książce pojawiły się też na scenie Teatru Zagłębia oraz ile wspólnego ma „Korzeniec” z prawdą historyczną. Podczas spaceru odwiedzą wiele miejsc, które opisano w książce i pojawiły się w spektaklu. Start o godzinie 10:00 z parkingu przy Teatrze Zagłębia (ul. Teatralna 4). Wycieczkę poprowadzą Tomasz Grząślewicz – miłośnik prozy Zbigniewa Białasa i współtwórca I Like Zagłębie oraz Grzegorz Onyszko – historyk, przewodnik PTTK.

Zbigniew Białas jest autorem popularnego „Korzeńca” - fot. Arch. TZ
Zbigniew Białas jest autorem popularnego „Korzeńca” – fot. Arch. TZ

3 marca po pokazie spektaklu „Korzeniec” na scenie Teatru Zagłębia odbędzie się spotkanie z prof. Zbigniewem Białasem. Autor opowie o pracy nad książką oraz – wspólnie z aktorami występującymi w „Korzeńcu” – nad przedstawieniem.

Sztuka „Korzeniec” jest teatralną adaptacją powieści prof. Zbigniewa Białasa, która stała się literackim wydarzeniem 2011 roku. Inspiracją do napisania powieści stał się dla autora kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu przy ulicy Żytniej 16 – „A. Korzeniec-Sosnowice”.

„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski
„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

„Korzeniec” to ekscytująca czarna komedia kryminalna. Akcja rozgrywa się w Sosnowcu przed I wojną światową. Spektakl przedstawia w sposób umowny sensacyjną intrygę w realiach wielokulturowego, carskiego miasta – mieszczącego się w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy. W opowieści pojawiają się barwne postaci, zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne, ale głównym bohaterem jest miasto Sosnowiec i jego ówcześni mieszkańcy.

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Remigiusza Brzyka nie brak jednak odniesień do dzisiejszej rzeczywistości, problemów społecznych i politycznych. Warto dodać, że sztuka ta spodobała się widowni i krytykom, za co otrzymała wiele prestiżowych nagród.

„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski
„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

– Długo szukaliśmy tekstu dla Teatru Zagłębia, ale wszystko wydawało się abstrakcyjne, oderwane od kontekstu miasta. Dzięki Dorocie Ignatjew trafiłem na Korzeńca. Wtedy dostrzegłem możliwość, aby przez ten kryminał, ale i nie kryminał, powieść historyczną, ale i nie historyczną opowiedzieć świecie, który już nie istnieje, o potworach otaczającej nas rzeczywistości, które już wtedy wychodzą ze swojej nory – mówi reżyser Remigiusz Brzyk w rozmowie ze Zbigniewem Białasem i Tomaszem Śpiewakiem w programie teatralnym przedstawienia.

Sztuka Remigiusza Brzyka była wielokrotnie nagradzana – m.in. za najlepsze przedstawienie 2012 roku w województwie śląskim. Docenieni zostali także aktorzy – Edyta Ostojak otrzymała Złotą Maskę i nagrodę za drugoplanową rolę żeńską na Festiwalu Boska Komedia.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here