Kopalnia ćwiczebna Sztygarka w Dąbrowie Górniczej może stać się bardziej atrakcyjna dla odwiedzających. Miasto planuje przebudowę obiektu z 1927 roku. Co się zmieni?

W styczniu 2009 roku Muzeum Miejskie Sztygarka udostępniło zwiedzającym kopalnię ćwiczebną. Dostępna trasa to 650 metrów wyrobisk zlokalizowanych na trzech poziomach. W 2010 roku kopalnia, której budowę rozpoczęto w 1927 roku, trafiła na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Teraz okazuje się, że miasto ma w planach przebudowę obiektu i uatrakcyjnienie go dla zwiedzających.

Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka - fot. Muzeum Miejskie Sztygarka Dąbrowa Górnicza
Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka – fot. Muzeum Miejskie Sztygarka Dąbrowa Górnicza

– Od dawna myśleliśmy o podniesieniu bezpieczeństwa i atrakcyjności kopalni ćwiczebnej. Aby zrealizować wszystkie nasze zamierzenia, potrzebni są specjaliści, między innymi z zakresu górnictwa, geologii, wiertnictwa, budownictwa podziemnego. Całość przebudowy kosztować będzie pewnie około kilkunastu milionów złotych, więc niezbędne będzie pozyskanie zewnętrznych środków finansowych – mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego Sztygarka.

Jak zostaliśmy poinformowani, obecnie zebrano i opracowano wymagania dotyczące projektów w jeden dokument. – Dla firm działających w branży górniczej nie jest to wielkie przedsięwzięcie, ale dla nas jako miasta to olbrzymie zadanie. Dokumenty sporządzono w ten sposób, aby móc podzielić prace na etapy. Realizacja zamierzeń może trwać co najmniej trzy lata i to przy założeniu, że są już pieniądze na inwestycje – mówi dyrektor muzeum.

Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka - fot. Muzeum Miejskie Sztygarka Dąbrowa Górnicza
Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka – fot. Muzeum Miejskie Sztygarka Dąbrowa Górnicza

W założeniach projektowych jest m.in. zwiększenie ilości osób, które zobaczyłyby kopalnię,, poprzez utworzenie wyjścia w okolicy budynku muzeum. Zwiedzanie kopalni zaczynałoby się od wejścia, które zostanie zadaszone. Powstałyby tu pomieszczenia dla zwiedzających (szatnie, sale do prelekcji i wystaw), a także pomieszczenia socjalne dla pracowników.

– Zwiedzanie kopalni rozpoczynałoby się przejazdem wagonikami kopalnianymi do dworca podziemnego, a następnie odbywałoby się pieszo po innych wyrobiskach górniczych. Jednak, żeby te zamierzenia można było realizować, należy również zadbać o dodatkową wentylację kopalni – podsumowuje Arkadiusz Rybak.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here