Dąbrowa Górnicza walczy o czyste powietrze. Miasto rozpoczęło akcję kontroli pieców i uruchomiło ekologiczne patrole.

Przez cały sezon grzewczy strażnicy miejscy będą jeździć po mieście i obserwować budynki. Jeżeli zauważą, że z kominów wydobywają się szkodliwe dymy, będą natychmiast interweniować. – O współpracę prosimy także mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Nie można być obojętnym na to, co w piecu spala nasz sąsiad. Tutaj chodzi o zdrowie. Źle rozumiana solidarność sąsiedzka do niczego dobrego nie doprowadzi. W przypadku, gdy zauważyliście państwo ewidentne łamanie przepisów o ochronie środowiska, proszę do nas dzwonić. Inaczej nigdy nie uporamy się ze szkodliwym smogiem – apeluje Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej.

Podczas interwencji strażnicy miejscy udzielają informacji o możliwościach uzyskania finansowego wsparcia od miasta, między innymi na likwidację uciążliwych pieców. – Kontrole pieców zaczęliśmy od Mydlic. Sprawdzamy stan palenisk i jakość wykorzystywanego opału. Wchodzimy do domów, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej i gazowej. Dokładnie sprawdzamy, jakie piece wykorzystują właściciele posesji albo użytkownicy mieszkań. Jeżeli stwierdzimy, że w danym domu łamane są przepisy o ochronie środowiska, natychmiast uruchamiamy przewidziane prawem sankcje – mówi Radosław Romanek.

Przypomnijmy, że od 2017 roku na terenie Dąbrowy Górniczej działa system pomiaru „Luma”. Wykorzystuje on 25 detektorów badających zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 10 i PM 2,5. Stacje zlokalizowano tak, aby objąć zasięgiem jak największy obszar miasta. Dzięki systemowi, można na bieżąco śledzić jakość powietrza i wyznaczać miejsca o największym zanieczyszczeniu.

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

  1. „Nie można być obojętnym na to, co w piecu spala nasz sąsiad.”-Buhaha. W tamtym roku zadzwoniłem kilkukrotnie na straż miejską bo nie było widać świata taki żółty dym wydobywał się z jednego komina. Straż wiejska przejechała przez tą chmurę nawet nie zatrzymując się, zawrócili i pojechali do bazy:) Zapytani czemu nie interweniowali powiedzieli że nie widzą problemu bo prawie z każdego komina taki dym się wydobywa :):):):) Pozdrawiam ekolodzy 🙂

  2. Ja bardzo cieszę się, że ruszył program! Trochę papierologii i czas oczekiwania może niektórych zniechęcić. Jednak robimy to dla nas wszytkich. Wygoda tez ma ogromne znaczenie. Dlatego ja zdecydowałam się na kocioł EEI PELLETS. Nie żałuje, bo za wysokiej klasy kocioł zapłaciłam z dofinansowaniem tyle ile zapłaciłabym z byle jaki… dlatego warto poczekać i być cierpliwym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here