Trwają konsultacje społeczne do projektu uchwały, która określi zasady sprzedaży alkoholu w Sosnowcu. Mieszkańcy swoje zdanie mogą wyrażać do 23 lipca.

W styczniu 2018 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sosnowieccy radni wstrzymali się jednak z podjęciem uchwały dotyczącej nocnej sprzedaży alkoholu, bo chcą znać zdanie mieszkańców i dostosować zapisy do ich potrzeb.

Sprawa wzbudza spore kontrowersje. Dlatego władze miasta zaprosiły mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych. Ich celem jest jest zebranie opinii i uwag mieszkańców dotyczących wprowadzenia ograniczeń godzin nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal).

– Nie chcemy mieszkańcom narzucać rozwiązań, dlatego postanowiliśmy po raz kolejny skorzystać z konsultacji społecznych, w których będą mogli wyrazić swoje zdanie. Wypowiedzą się, czy chcą, by w naszym mieście sprzedaż alkoholu odbywała się przez całą dobę czy też należy wprowadzić ograniczenie np. zakaz sprzedaży alkoholu między 22.00 a 6.00 – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

Opinie można wyrazić na Platformie Konsultacji Społecznych oraz w formie pisemnej do urny usytuowanej w Punkcie Konsultacyjnym: w Budynku Głównym Urzędu Miejskiego w godzinach pracy urzędu, do 23 lipca.

Ankieta zawiera jedno pytanie: Czy jesteś za wprowadzeniem ograniczeń godzin nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal). Natomiast w podpunktach A i B sprecyzowane są godziny sprzedaży alkoholu.

Wyniki konsultacji dostępne będą w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Sosnowca oraz na Platformie Konsultacji Społecznych.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. pytanie z dypy, nie można go było napisać po Polsku?
  1. Czy jesteś za ograniczeniem sprzedaży alkoholu w sklepach w godz. 22-6?
  2. Czy jestes za ograniczeniem sprzedaży alkoholu z barach, pubach i dyskotekach w godz. 22-06?

  …………….

  • Nie potrafisz czytać ze zrozumieniem? Chodzi o sprzedaży alkoholu przeznaczonego do spożycia POZA miejscem sprzedaży. Mowa tylko o sklepach. Bary to inne zagadnienie.

 2. Co tu konsultować?! Sprzedaż w tym pijackim kraju musi być ograniczona. Do godz. 20 każdy normalny człowiek jest w stanie zakupić potrzebny mu alkohol. Godz. 22 to i tak zbyt póżno.

   • Kolega Pluto ma zupełną rację, do 20:00 lub nawet do 18:00. Może wtedy nie będzie tylu nawalonych patusów po ulicach chodzić. @Pablo, a jaka jest twoja miara? Nachlać się i co godzinę po nocy latać po wódkę robiąc burdy?

    • Ludzie czemu wy wszystkich co legalnie kupuja w różnych godzinach alkohol traktuje jak jakiś najgorszych pijakow?
     Albo mieliście jakieś smutne dzieciństwo albo mieszkacie w jakiś slamsach że takie widoki macie co dzień.
     PS. Są jeszcze telefony do odpowiednich służb jakbyście nie wiedzieli.

     • Nie mam nic do ludzi, którzy kupują i piją alkohol. Tym bardziej nie traktuje nikogo jak najgorszego pijaka, bo alkoholizm, to poważna choroba. Ale Pablo zrozum bezdyskusyjny fakt: jednym z głównych czynników mających wpływ na spożycie alkoholu jest fizyczna dostępność do niego. Nie trzeba mieszkać w slamsach, aby dostrzec, że w Sosnowcu mamy ogromny problem z alkoholem. Dla dobra ludzi chorych na alkoholizm i dla dobra tych, którzy cierpią z powodu nocnych burd, ograniczenie sprzedaży alkoholu powinno być wprowadzone. Ilość punktów sprzedajacych alkohol powinna również być drastycznie zmniejszona!

    • Patusy jak ich nazywasz na ogół nie kupują alko.w sklepach tylko latają na meliny po tzw.machmol.Idąc Twoim tokiem myślenia to stacje paliw też powinny być w zamykane bo w nocy łapie się najwięcej na….ych kierowców.

     • Na stacjach paliw absolutnie nie powinien być sprzedawany alkohol! To jest kpina! Tym powinien zając się rząd, bo to problem ogólnopolski.

 3. nie kupią w sklepie to sie rozszerzy szara strefa 😉 to żadne rozwiązanie, a kolejne chore utrudnienie życia w tym kraju, tak jak z handlem w niedziele i nie doinformowaniem ludzi o zasadach RODO które są mocno naginane utrudniając obywatelom życie

 4. Wyjedź za granice jak tak strasznie cierpisz w tym kraju! Będziesz mieć alkohol do 20, wszystkie niedziele bez handlu. A jak zapytasz o alkohol na stacji benzynowej pękną ze śmiechu. Regulacji RODO chyba wcale nie rozumiesz -nareszcie nasze dane osobiste są bezpieczniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here