Los komunistycznych pomników, które wciąż stoją w Dąbrowy Górniczej jest już przesądzony. Przejmie je stowarzyszenie Kursk, które chce stworzyć na Warmii i Mazurach park edukacyjny.

W styczniu weszły w życie przepisy mające chronić zmienione mocą ustawy dekomunizacyjnej nazwy ulic. Na ponowną zmianę zdekomunizowanych ulic i placów zgodę musi wyrazić IPN i wojewoda. Nowe przepisy skróciły również, do końca marca bieżącego roku, czas na usunięcie pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny, czyli m.in. tzw. pomników wdzięczności Armii Czerwonej.

W dębowym mieście takich pomników jest osiem i do tej pory opierają się ustawie dekomunizacyjnej. Jak się jednak okazuje, już niebawem znikną z przestrzeni miasta.

– Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z jednym ze stowarzyszeń, które zaoferowało chęć przejęcia na własny koszt wszystkich pomników i zdeponowanie ich w miejscowości Surmówka na Warmii i Mazurach. Obecnie jesteśmy na etapie ustalania szczegółów – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik UM w Dąbrowie Górniczej.

Stowarzyszeniem, które podjęło się ratowania komunistycznych pomników jest Kursk. Powstało w 2012 roku. Jak twierdzą jego działacze, ich celem jest skuteczna pomoc dla samorządów w zakresie opieki i nadzoru nad miejscami pamięci o różnych bitwach wojskowych.

Społeczeństwo KURSK aktywnie przeciwstawia się przepisywaniu i wypaczaniu historii, pamięci i chroni dobre imię wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego (Armii Wojska Polskiego), robotniczych i chłopskich Armii Czerwonej i Armii Radzieckiej, którzy zginęli podczas wyzwolenia Polski spod okupacji hitlerowskiej” – czytamy na ich oficjalnej stronie.

Gdzie trafią pomnik z Dąbrowy?

– Przewieziemy je do miejscowości Surmówka, gdzie mamy zamiar utworzyć park edukacyjny. Myślę, że uda nam się przetransportować część z nich do 10 czerwca. Musimy się jeszcze porozumieć z właścicielami gruntów, na których stoją pomniki, ponieważ nie wszędzie są to tereny należące do gminy – mówi Jerzy Tyc, przewodniczący stowarzyszenia Kursk.

Uważamy, że jest to optymalne rozwiązanie, które pozwoli na zachowanie choć części pamięci o skomplikowanych dziejach Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Dąbrowskiego. Podczas transformacji ustrojowej w wielu miejscach w Polsce, w tym również w naszym mieście, podejmowano już inicjatywy mające na celu usuwanie pomników będących świadectwem minionej epoki. Burzenie pomników nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wiele z pomników mogłoby być dzisiaj doskonałym pretekstem do zainteresowania kolejnych pokoleń trudną i często burzliwą historią Dąbrowy Górniczej – komentuje Bartosz Matylewicz.

Warto wspomnieć, że od 2013 roku obok pomników i miejsc pamięci znajdujących się na terenie miasta, ustawione zostały tablice informacyjne przedstawiające ich historię. Umieszczenie tablic informacyjnych przy dąbrowskich pomnikach zostało zaakceptowane w 2013 roku przez ówczesnego wojewodę śląskiego a także Krajową Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Lista pomników, które trafią do Surmówki:

Obelisk upamiętniający śmierć Franciszka Pilarczyka i Mieczysława Hejczyka przy ul. Chopina; pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Dąbrowy Górniczej i Gołonoga w rejonie ul. Piłsudskiego (czerwona gwiazda); pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Strzemieszyc przy ul. Majewskiego (na wprost kościoła); obelisk poświęcony bohaterom Armii Czerwonej przy ul. Modrzewiowej (Trzebiesławice); obelisk poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej – pomnik na Tomaszowej Górce w Łęce; pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Łośnia – zbieg ulic Łaskowej i Gołonoskiej (Łosień); pomnik wzniesiony w rocznicę wyzwolenia Ziemi Zagłębiowskiej przy Alei Zwycięstwa w Ząbkowicach; pomnik poświęcony żołnierzom radzieckim wzniesiony dla uczczenia żołnierzy z 4 korpusu pomocniczego 59 i 60 armii I Frontu Ukraińskiego przy ul. Świerczyna (Kazdębie/Strzemieszyce Małe), a także tablica pamiątkowa ku czci towarzysza Eugeniusza Furmana zamordowanego w dniu 8.11.1918 w walce z reakcją przy ul. 3 maja.

fot. Igor Sokołowski

 

Skomentuj przez Facebook

14 KOMENTARZE

 1. W wielu przypadkach wystarczyłoby zmodyfikować tablicę. Ci ludzie, nierzadko bardzo młodzi, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i walki za obcą ziemię. Zginęli walcząc z nazistami i wyzwalając Polskę, obce im były idee i cele jakie przyświecały Stalinowi i reszcie wierchuszki. Należy im się cześć i pamieć.

 2. Ten rząd to jakaś kpina! I to ma być ta najwazniejsza sprawa, jaką należy się zająć? Likwidacja pomników? Komu, do jasnej cholery, one przeszkadzają?!? Smog, fatalna ustawa śmieciowa czy pacjenci karmieni G…em z mom w szpitalach i umierający pod drzwiami przychodni – to jest mniej ważne niż jakaś nazwa ronda, burzenie pomników, przesyłanie kasy dla rydzyka i wiele innych bzdur, za które rządzący biorą te gigantyczne premie?!? Mam nadzieję, że w przyszłych wyborach ludzie zagłosują nieco mądrzej!

 3. Komu przeszkadzają?
  Prezesowi.
  Jak większość ludzi/fatów/zjawisk.
  Zagłosują mądrzej?
  To zależy kto co obieca.
  W ostatnich wyborach to PiS wygrało w Sosnowcu.

  • Wtedy chyba zadziałało magiczne zdanie Szydło: „500+ na KAŻDE dziecko”, zaś PO pogrążyło się ośmiorniczkami i „państwem istniejącym teoretycznie”. Teraz za to mamy coraz więcej zakazów, nakazów, danin i ograniczeń, zaś wiele rodzin musi to całe 500+ zwracać, bo ktoś nagle w pracy dostał niedużą podwyżkę i przekroczył wymagany próg dochodowy o 20 groszy. Przykład nagród dla ministrów oraz wycofywanie się z nich rakiem wraz z zapowiedziami obniżki pensji polityków już pokazał trzęsienie portkami i to, że wystarczy nieduża kropla, by przepełnić czarę goryczy.

 4. Wy gorole kochacie komunistyczne pomniki…Po komentarzach widać jak wam żal tych czerwonoarmistów…Proponuję obok tych pomników postawić popiersie Hitlera…pasowałby jak ulał …w końcu Niemiec z Ruskimi zawsze się dogadywał..A Wy gorole kim jesteście? Polakami czy Ruskimi? Bo że Niemców nienawidzicie to wiem….😂😂😂😂😂

  • Napisał kormel christoph, po czym westchnął do wiszącego plakatu niemieckiej drużyny, wyszedł ze swojego zagrzybionego familoka, wsiadł do swojego 20-letniego volskwagena TDI i pojechał do reichu czyścić kible, zostawiając za sobą czarną chmurę, bo „dizel musi dymić”… 😉

   • Długoś nad tym nędzny gorolu myśloł? Ani w 1% nie jest prawdą toś coś wypocił…U was dymi i truje 24 h/dobę huta Katowice i jakoś ci to ciulu nie przeszkadza?Tam dychac normalnie nie idzie🤣🤣🤣🤣

    • A co taki śmierdzący kormel robi na zagłębiowskim forum? Nie macie tam u was jakichś familokowych sieci? No tak, pewnie zwijają je na noc, żeby nie rozkradli. Ech, kormelsyństwo za#@#@@ne.

 5. Skoro „nienawidzą Niemców”, to po co proponujesz popiersie Hitlera?
  Raczej popiersie Kaczora…
  A co tam na Placu Szewczyka? Nadal jest M. i L. Kaczyńskich? Patrioto?

  • Wilhelm Szewczyk ciulu był komunistą trochę historii wypadaloby się pouczyć ale co wy tam wiecie ….huja macie ino komunistyczne pomniki to na gównie się znacie!!!!

   • Kormel to jednak ślunski kormel, bardzo prymitywny, prosty typek nadający się jedynie do prostych prac fizycznych, pełen nienawiści, wydrapał by oczy za nazwę Sosnowiec w dowodzie. Odłączcie się w końcu od tej Polski, otoczcie się murem i fosą, będzie wreszcie święty spokój. Wyjdź se chłopie przed familoka, porzucać butelkami po jabolach, zamiast siedzieć na zagłębiowskich stronach, bo tu nie robisz swoimi prostymi jak ty sam wyzwiskami na nikim wrażenia.

 6. diamond jackson squirt. Asian chick smoking and masturbating. Lana violet massages a country girl. Cute asians share big cock in threesome fuck. Ripped pantyhose asian rides a hard dick. HornyLily Squirting.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here