W czwartek, 2 lutego właściciele samochodów z powodu przekroczenia norm jakości powietrza pociągami Kolei Śląskich oraz komunikacją miejską KZK GOP mogą podróżować bezpłatnie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz województwa oraz przewoźników, właściciele samochodów, którzy tego dnia zdecydują się je pozostawić pod domem, będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami Kolei Śląskich.

Mieszkańcy naszego regionu będą mogli także, po raz pierwszy, z powodu smogu, za darmo podróżować autobusami i tramwajami KZK GOP.

– W związku z prognozowanym wysokim stężeniem pyłu zawieszonego, komunikacja publiczna KZK GOP w dniu 2.02.2017 r. (czwartek) będzie bezpłatna dla posiadaczy samochodów – informuje biuro prasowe spółki.

W okresie największego smogu wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Aby skorzystać z oferty Kolei Śląskich, podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty).

Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

CZYTAJ: KZK GOP zmienia zdanie. Będzie darmowa komunikacja w czasie smogu

Skomentuj przez Facebook

13 KOMENTARZE

  1. Ciekawe kiedy w Sosnowcu miasto swoim podatnikom zacznie rozdawać maski ochronne, a policja zacznie kontrolę pojazdów, wczoraj po dwudziestej norma przekroczona600 procent dzisiaj rano blisko 400.Zamiast in. Vitro tzw. Radni mają pilniejszy problem do niezwłocznego rozwiązania.

  2. Czyli kupując miesięczny bilet KZK GOP funduję darmowe przejazdy właścicielom aut, którzy do komunikacji miejskiej na co dzień się nie dokładają? No super…

    • Dokładamy się dla własnego zdrowia. Dzięki temu, że ktoś za twoje pieniądze jedzie za free, ty możesz oddychać „mniej skażonym” powietrzem. Niestety jak zwykle KZKGOP za późno informuje ludzi i mało kto skorzysta. Pomyśl gdyby takich akcji było więcej i ludzie chcieli z jich skorzystać, to na pewno odczulibysmy to w znaczniejszym stopniu.

      • tylko dlaczego mają się dokładać ci niezmotoryzowani i w gorszej pozycji? Zmotoryzowani też oddychają tym samym powietrzem, argument totalnie chybiony! Niech się oni do własnego zdrowia też dołożą, a jak darmowe przejazdy, to powinny być dla wszystkich, bez wyjątków.

  3. Ja tam bym skorzystał, gdyby nie jeden szczegół… Podróż autobusem do pracy trwała by 1,5 godz Samochodem jadę 20 min i to zgodnie z przepisami.

  4. „Na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim”: BIDA, BIDA i jeszcze raz NĘDZA. Bo gdyby taki dziadzio po xx latach pracy otrzymał normalną emeryturę zamiast jakichś 800 zł, może stać by go było na zakup węgla. A tak – jeżdżą z wózeczkami po osiedlowych śmietnikach, wyszukują jakieś wyrzucone szafki ze sklejki czy butelki PET (na Środuli to normalny widok) i się cieszą, że będą mieć w domu ciepło. Ba, nawet normalnie zarabiający ludzie często nie udźwigną ciężaru modernizacji systemu ogrzewania mieszkania czy podłączenia do miejskiej sieci CO. Ale co tam, Pis ma ważniejsze rzeczy na głowie: miesięcznice, kasa dla Rydzyka i zmiana nazw ulic.

  5. Miastowa gazeta propagandowa, twoje zagłębie, POtrafi cenzurować mądre ale krytyczne wpisy wobec władz miasta w sprawie smogu i nieefektywnych działań osób odpowiedzialnych za niwelowanie tego groźnego problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here